کمپین امضا درخواست از بی بی سی جهت تاسیس رسانه مختص آذربایجانیها در ایران

شنبه ۲٨ آذر ۱٣٨٨ - ۱۹ دسامبر ۲۰۰۹

ساوالان سسی : آذربایجانیها در ایران با امضای طوماری اینترنتی خواهان تاسیس سرویس آذربایجانی شبکه بی بی سی جهت پوشش اخبار منطقه آذربایجان در ایران هستند.

امضا کننگان طومار که شمارشان تا کنون به بیش از ۱۱۰۰ تن می رسد با استناد به اینکه آذربایجانیها قسمت عمده ای از جمعیت ایران را تشکیل میدهند چنین خواستی را مطرح کرده و از مسئولین شبکه جهانی بی بی سی خواسته اند تا اقدام به راه اندازی سرویس آذربایجانی مختص آذربایجانیها در ایران نماید.

تهیه کنندگان طومار فوق که جامعه آذربایجانیهای مقیم انگلیس هستند با اشاره به اینکه اخبار منطقه آذربایجان از سوی رسانه های خبری فارسی زبان خارج از ایران مورد توجه قرار نمی گیرد چنین خواستی را مطرح کرده اند. یکی از تهیه کنندگان این طومار می گوید: «حدود سی میلیون نفر ترک آذربایجانی در ایران زندگی می کنند و شبکه جهانی بی بی سی تا کنون از پوشش اخبار مربوط به منطقه آذربایجان در ایران غافل بوده است. از این رو رو ما بر آن شدیم تا با جمع آوری امضا و تهیه طوماری از مسئولین شبکه جهانی بی بی سی و وزارت خارجه انگلستان بخواهیم تا سرویس آذربایجانی این شبکه را به زبان مادری آذربایجانیها راه اندازی کند. ضمن اینکه باید بگویم سخنان مسئولین بخش فارسی بی بی سی در پخش برنامه مختص فارسی زبانان در کشورهای ایران، افغانستان و تاجیکستان و بی توجهی به اخبار مناطق غیر فارس در ایران ما را در راهی که پیش گرفته ایم مصمم تر ساخت».

آذربایجانیها در شمال غربی ایران و در جمهوری آذربایجان زندگی می کنند و بر اساس آمارهای موجود جمعیت آنها در ایران ۲۵ الی ۴۰ درصد جمعیت کل کشور را شامل می شود.

اصل ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی ایران امکان تاسیس رسانه های با زبان ترکی آذربایجانی معیار در ایران را فراهم نموده است اما حکومت ایران مانع از تاسیس کانالهای رادیو و تلویزیونی به این زبان می شود.

برای مشاهده و امضای طومار اینجا را کلیک کنید

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed