انتقال سه فعال آذربایجانی از اداره اطلاعات به زندان تبریز

دوشنبه ٣۰ آذر ۱٣٨٨ - ۲۱ دسامبر ۲۰۰۹

ساوالان سسی : رضا گردانی، جمال تسوجیان و بهرام بهیمی از فعالین مدنی آذربایجانی در تبریز روز شنبه ۲٨ آذر از اداره اطلاعات تبریز به زندان این شهر منتقل شدند.

به گفته نزدیکان خانواده این فعالین، اتهام آنها اقدام علیه امنیت ملی از طریق تجمع بیش از حد و برگزاری مراسم به مناسبت ۲۱ آذر عنوان شده است و پرونده این فعالین در شعبه چهارم دادسرای عمومی و انقلاب تبریز به ریاست بازپرس هاشم زاده در جریان است.

سعید چلبیانی دیگر متهم این پرونده نیز که در این مراسم بازداشت شده بود همچنان در اداره اطلاعات تبریز به سر می برد و مراجعات مکرر خانواده به مراجع قضایی و امنیتی جهت پیگیری وضعیت او تا کنون بی نتیجه بوده است.

گفتنی است ماموران امنیتی ایران روز پنج شنبه ۱۹ آبان ۸۸ با ورود به مهمانی منزل جمال تسوجیان در محله ولیعصر تبریز اقدام به بازداشت چهار تن از فعالین آذربایجانی حاضر در مراسم و پاشیدن گاز فلفل به صورت عده ای دیگر از مهمانان نموده بودند. مامورین همچنین موبایل و کارت شناسایی تمامی افراد حاضر در مجلس مهمانی را ضبط کرده اند. این مراسم به مناسبت ۲۱ آذر و همراه با موسیقی آذربایجانی و شعر خوانی کودکان به زبان ترکی آذربایجانی برگزار شده بود.

۲۱ آذر سالروز رسمیت زیان ترکی آذربایجانی در منطقه آذربایجان است. آذربایجانیها هر ساله با هدیه کتابهای ترکی و پخش اعلامیه در سطح شهرهای آذربایجان، برگزاری مراسمات فرهنگی و آتش بازی یاد و خاطره یکسال رسمیت یافتن زبان ترکی در آذربایجان را گرامی داشته و این روز را جشن می گیرند

برگزاری مراسم ۲۱ آذر در منطقه آذربایجان از ابتدا با ممانعت جدی مقامات حکومت ایران مواجه بوده است و مقامات ایران با تجاوز به حریم خصوصی و ورود به خانه فعالین آذربایجانی و بازداشت آنها مانع از برگزاری مراسمات این روز به صورت خصوصی می شوند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed