گزارش صدای آمریکا از بازداشت فعالین آذربایجانی در جریان برگزاری مراسم گرامیداشت ۲۱ آذر در گفتگو با مسئول روابط عمومی آداپ

صدای آمریکا . برنامه خبرها و نظرها ، سه‌شنبه ۱ دی ۱٣٨٨ - ۲۲ دسامبر ۲۰۰۹یاشار حکاک پور مسئول روابط عمومی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران که مقیم ترکیه است درباره وضعیت دستگیرشدگان فعالین آذربایجانی که به مناسبت ۲۱ آذر در تبریز در مراسمی فرهنگی و خصوصی شرکت داشتند در گفتگویی با فریده رهبر چنین می گوید:

روز پنج شنبه ۱۹ آبان ۸۸ مراسم فرهنگی به مناسبت ۲۱ آذر سالروز رسمیت زبان ترکی آذربایجانی در منطقه آذربایجان، در منزل یکی از فعالین آذربایجانی درتبریز برگزار شده بود. در این مراسم، گروه فرهنگی و سرود کودکان به اسم وارلیق شعرهایی به زبان مادری می خوانده اند و موسیقی آذربایجانی نواخته می شده است که ماموران امنیتی ایران با حمله به مراسم به صورت عده ای از مهمانان گاز فلفل پاشیده و جمال تسوجیان صاحب خانه، سعید چلبیانی و رضا گردانی از مسئولین گروه فرهنگی کودکان وارلیق و بهرام بهیمی از مهمانان حاضر در مراسم را بازداشت کردند مامورین همچنین موبایل و کارت شناسایی تمام افراد حاضر در این مجلس مهمانی را ضبط کردند.

از بین بازداشت شدگان رضا گردانی، جمال تسوجیان و بهرام بهیمی روز شنبه ۲٨ آذر از اداره اطلاعات تبریز به به زندان این شهر منتقل شده اند اما سعید چلبیانی متهم دیگر این پرونده که در این جشن بازداشت شده بود همچنان در اداره اطلاعات تبریز در بازداشت به سر می برد و مراجعات مکرر خانواده ایشان به دادسرا و مسئولین اطلاعاتی برای پیگیری پرونده تا کنون بی نتیجه بوده است.

صدای آمریکا : آقای حکاک پور اتهامی که به این افراد وارد شده چیست؟

مسئولین قضائی اتهام این افراد رو اقدام علیه امنیت ملی از طریق برگزاری مراسم خصوصی ۲۱ آذر ذکر کرده اند

نکته جالب در این دستگیریها نقض حریم خصوصی این افراد و حمله مامورین امنیتی به یک مراسم خصوصی در منزل می باشد که با ادعای مسئولین قضایی و پلیس و تعهدات بین المللی ایران در زمینه احترام به حریم خصوصی افراد در تناقض هست.

صدای آمریکا : این فعالین آذربایجانی چه خواستهایی دارند؟

فعالین آذربایجانی خواهان رسمیت زبان ترکی آذربایجانی در منطقه آذربایجان هستند و علاوه از آن خواستهای ملی دیگری هم دارند از جمله به خواسته آنها مبنی بر رفع تبعیض از منطقه آذربایجان و سیاستهای تبعیض آمیزی که در قبال این منطقه اعمال می شود می توان اشاره کرد.

تحریریه : ساوالان سسی

فیلم مصاحبه را از اینجا دانلود کنید

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed