گزارش صدای آمریکا از فشار بر زندانیان سیاسی و صدور احکام سنگین حبس برای فعالین آذربایجانی در گفتگو با مسئول روابط عمومی آداپ

صدای آمریکا . برنامه خبرها و نظرها ، چهارشنبه ۲ دی ۱٣٨٨ - ۲٣ دسامبر ۲۰۰۹یاشار حکاک پور مسئول روابط عمومی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران درباره وضعیت زندانیان سیاسی آذربایجانی در اردبیل که از ششم آبان ماه برای اجرای حکم یک ساله حبس در زندان به سر می برند و همچنین زندانیان سیاسی در تبریز در یک گفتگو با صدای آمریکا چنین گفت :

ودود سعادتی، رحیم غلامی، بهروز علیزاده و علی عباسی از زندانیان سیاسی آذربایجانی در اردبیل که در زندان این شهر به سر می برند تحت فشار و آزار و اذیت مسئولین زندان قرار دارند . رئیس زندان به پرسنل زندان دستور داده تا با فحاشی به افکار و عقاید این زندانیان و انتقال زندانیان مشکل ساز و خطرناک به درون بندهایی که این افراد را در آنجا را نگه می دارند آنها را تحت فشار قرار دهند

در موردی دیگر در تبریز اخیرا شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز فردین مرادپور، مرتضی مرادپور، علیرضا فرشی، سیما دیدار، رسول بدلی، علی بدلی، امین پاشا قره باغی، جلال رجب زاده و آرش عشقی از فعالین مدنی آذربایجانی را که ۱ خرداد ۸۸ بازداشت شده بودند به احکام حبس از شش ماه تا شش سال محکوم کرده است.

این افراد ۱ خرداد ۸۸ در جریان همایش پیاده روی خانوادگی در پارک ائل گولی تبریز و بعد از آنکه شعارهایی در رابطه با حقوق ملی و زبانی آذربایجانیها سر داده شد دستگیر شده بودند.

صدای آمریکا : آقای حکاک پور ممکن است بفرمایید خواسته اصلی این فعالین چیست؟

این افراد همگی از فعالین مدنی آذربایجانی هستند که از طرق مسالمت آمیز خواسته های خودشان را در رابطه با حقوق زبانی و ملی و دیگر حقوق انسانی آذربایجانیها در ایران مطرح کرده اند اما با این احکام سنگین روبرو شده اند.

تحریریه : ساوالان سسی

برای دانلود فیلم مصاحبه اینجا را کلیک کنید

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed