بازداشت و ضرب و شتم فعالین مدنی آذربایجانی در جریان مراسم تشییع جنازه چنگیز بخت آور

سه‌شنبه ٨ دی ۱٣٨٨ - ۲۹ دسامبر ۲۰۰۹

ساوالان سسی : شرکت کنندگان در مراسم تشییع جنازه چنگیز بخت آور فعال سرشناس آذربایجانی مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی قرار گرفته و بازداشت شدند.

ماموران امنیتی و گارد ضد شورش پلیس ایران روز سه شنبه ٨ دی ٨٨ پس از برگزاری مراسم تشییع جنازه چنگیز بخت آور در قبرستان مارالان تبریز و.به هنگام خروج مردم از قبرستان، به سوی شرکت کنندگان در مراسم حمله و با استفاده از باتوم، چماق و زنجیر عده زیادی را مورد ضرب و شتم قرار داده و بازداشت کردند.

به گفته شاهدان عینی، بازداشت شدگان در این مراسم که تعدادشان به بیش از ۲۰ تن می رسید توسط ماموران امنیتی با مینی بوس نیروی مکان نامعلومی منتقل شده اند.از اسامی تمام بازداشت شدگان اطلاع دقیقی در دست نیست اما از میان بازداشت شدگان می توان به هادی مرتضی سیلاب(مدیر مسئول سابق نشریه دانشجویی دان اولدوزو دانشگاه صنعتی اصفهان) و سه برادر به اسامی مجيد، مهدي و نصيب جوادپور اشاره نمود. ماموران امنیتی همچنین اقدام به ضبط موبایل عده ای از شرکت کنندگان در مراسم نمودند.

در جریان این درگیری ماموران امنیتی با پاشیدن گاز فلفل به چشمان عباس لسانی ، هادی حمیدی شفیق ، محمد تاجدهی و حسین نصیری از فعالین مدنی آذربایجانی، به شدت آنها را مورد ضرب و شتم قرار داده و مجروح کردند.

پیش از برگزاری مراسم نیز ماموران اداره اطلاعات تبریز در تماسی تلفنی با عباس لسانی فعال شناخته شده آذربایجانی از او خواسته بودند تا سریعا تبریز را ترک و در مراسم تشییع جنازه و مجلس ترحیم شرکت نکند و وی را به قتل تهدید نموده بودند.

شایان ذکر است مراسم تشییع جنازه چنگیز بخت آور با حضور بیش از دو هزار تن از مردم آذربایجان در قبرستان مارالان تبریز از ساعت ۱۰ الی ۱۱ روز سه شنبه ٨ دی ٨٨ برگزار شد. عباس لسانی و حسن دمیرچی از فعالین شناخته شده آذربایجانی و فرزندان مرحوم بخت آموردر این مراسم به ایراد سخنرانی پرداختند و شرکت کنندگان پس از نثار گل اقدام به خواندن مارش ملی آذربایجان نمودند.

مراسم مجلس ترحیم مرحوم بخت آور نیز از ساعت ۳ الی ۵ بعد از ظهر سه شنبه در مسجد امام علی تبریز تحت تدابیر شدید امنیتی وبا حضور نیروهای گارد ضد شورش در اطراف مسجد برگذار شده است.

چنگیز بخت آور از فعالین شناخته شده آذربایجانی در تبریز بود که در سالهای اخیر به خاطر مبارزاتش در راستای خواستهای ملی و زبانی آذربایجانیها بارها بازداشت و به زندان محکوم گردیده بود.

بابک بخت آور فرزند چنگیز بخت آوربا اشاره به سلامتی کامل جسمی پدرش، احتمال دخالت نیروهای امنیتی در مرگ این فعال آذربایجانی را بعید نمی داند اما تحقیقات در این خصوص همچنان ادامه دارد.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed