مصاحبه رادیو فردا با عباس لسانی در خصوص ضرب و شتم و بازداشت فعالین آذربایجانی در مراسم خاکسپاری چنگیز بخت آور

رادیو فردا – حسین قدیمی -- سه‌شنبه ٨ دی ۱٣٨٨ - ۲۹ دسامبر ۲۰۰۹

روز سه شنبه در تبریز در جریان تشییع و خاکسپاری چنگیز بخت آور فعال مدنی آذربایجان عده ای از ماموران با حمله به شرکت کنندگان در این مراسم چند نفر را بازداشت کردند. حسین قدیمی در گفتگو با عباس لسانی یک فعال مدنی آذربایجان از این رویداد می پرسد.

آقای چنگیز بخت آور یکی از فعالین حرکت ملی آذربایجان چند روز قبل ظاهرا در اثر سکته قلبی فوت کردند و امروز مراسم تدفین و تشییع جنازه شان بود. تعداد کثیری از شهروندان آذربایجانی و فعالین حرکت ملی آذربایجان در تشییع جنازه ایشان شرکت کردند و مراسم بسیار پرشور اما آرام و مسالمت آمیزی بود. در عین حال که مراسم بسیار آرام و بدون هیچگونه تنش و مسائل و سخنان تحریک آمیزی بود بعد از تمام شدن مراسم متاسفانه سی الی چهل نفر از لباس شخصی ها به طرف شرکت کنندگان هجوم آوردند و بسیاری از دوستان و شهروندان آذربایجانی را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

رادیو فردا - آقای لسانی شنیدم به شما هم حمله کردند و به صورتتان گاز فلفل پاشیده اند آیا این امر صحت دارد؟

بله صحت دارد هم گاز فلفل پاشیدند و هم تا هر چقدر دوست داشتند کتکم زدند البته مسئله ای نیست و شیوه اینها امروز اینگونه است.

رادیو فردا - آیا کسی را هم بازداشت کردند؟

تعدادی بازداشت شدند ولی آمار دقیقی در دست نیست و دقیقا نمی دانیم از بین این افراد چند نفرشان آزاد شده و یا چند نفرشان الان در حبس و اسارت هستند اما چندین تن از دوستان و بنده مورد ضرب و شتم قرار گرفتیم.

رادیو فردا - شنیدم که قبلا هم در تماسی تلفنی ظاهرا با شما و چند نفر دیگر تماس گرفته و گفته اند که در این مراسم تشییع جنازه شرکت نکنید.

بله بعد از همین ضرب و شتم مامورین امنیتی دوباره زنگ زدند و به بنده گفتند که اگر تبریز را ترک نکنی جنازه ات را به اردبیل تحویل می دهیم.

رادیو فردا - فکر می کنید علت اینکه شما را تهدید کردند چیست؟

باید از خودشان پرسید که علت چیست ولی ظاهرا این عزیزان از حرکتهای مسالمت آمیز و هویت طلبانه آذربایجان بیش از حد نگرانند.

رادیو فردا - شما چه حرکتهایی می کنید که مامورین امنیتی و اطلاعاتی در تبریز نگرانند؟مگر حرکتهای شما چگونه است؟

حرکت ملی آذربایجان حرکتی هویت طلبانه در راستای احقاق حقوق ملی ملت آذربایجان از جمله حقوق اقتصادی و حقوق فرهنگی اش است. سالهاست که فعالین و شهروندان آذربایجانی در این راه تلاش و فعالیت می کنند و آذربایجان و ملت آذربایجان در خرداد ۱۳۸۵ به خاطر اعتراض به کاریکاتور موهن روزنامه ایران شهدایی هم تقدیم حق طلبی ملت آذربایجان کرده اند. الان هم این حرکت مسالمت آمیز اما با جدیت تمام و در راستای احقاق حقوق ملت آذربایجان ادامه دارد.

آقای لسانی ممکن است بفرمایید در تلفنهایی که پیش و پس از تشییع جنازه به شما شد به شما چه گفتند؟

متاسفانه الفاظ رکیک و توهین آمیز و تهدیدهایی مانند کشتن و امثال این حرفها.

مصاحبه را از اینجا دانلود کنید

تحریریه : ساوالان سسی

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed