بازداشت هفت فعال آذربایجانی دیگرهمزمان با ۲۱ آذر سالروز رسمیت زبان ترکی

شنبه ۲۱ آذر ۱٣٨٨ - ۱۲ دسامبر ۲۰۰۹

ساوالان سسی : مصطفی عوض پور، هدایت ذاکر، احمد والایی، جلال محمدی، محمدرضا محمدخانی، ابراهیم آسمانی و عیسی قربان علیزاده از فعالین آذربایجانی روز جمعه ۲۰ آذر ۸۸ در مقابل تالاربنفشه در تبریز بازداشت شدند.

یه گفته منابع محلی این افراد زمانی که جهت شرکت در مراسمی فرهنگی به این تالار مراجعه کرده بودند بازداشت شده اند. مراسم فرهنگی آذربایجانی به مناسبت ۲۱ آذر پیش از این قرار بود در این تالار برگزار شود اما مسئولین برگزاری مراسم پس از دستگیریهای فعالین آذربایجانی در روز پنجشنبه ۱۹ آذر ۸۸ در کوی ولیعصر تصمیم به لغو این مراسم گرفته بودند.

بازداشت شدگان پس از بازجوئی چند ساعته، روز جمعه ۲۰ آذر ۸۸ با گرو گذاشتن کارت شناسائی از حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی در خیابان صائب آزاد شده و روز شنبه ۲۱ آذر خود را به اتاق ۳۷ زندان تبریز که متعلق به وزارت اطلاعات است معرفی کرده اند. بدنبال مراجعه این فعالین به اتاق ۳۷ زندان تبریز در روز شنبه و بازجویی چند ساعته از آنان ماموران وزات اطلاعات اکثر این فعالین را دوباره آزاد و ادامه بازجوئی را به روز یکشنبه ۲۲ آذرموکول کردند.ماموران هدایت ذاکر فعال شناخته شده آذربایجانی و معلم دبیرستانهای تبریز را که روز شنبه ۲۱ آذر به منظور ارائه پاره ای توضیحات به اتاق ۳۷ زندان تبریز احضار شده بود بازداشت کرده اند.

همچنین خبرهای رسیده از سطح شهر تبریز خبر از جو امنیتی محسوس این شهر در ۲۱ آذر می دهد و ماموران انتظامی و امنیتی تبریز با ایجاد پستهای ایست بازرسی در نقاط مختلف این شهر همچون شهرک باغمیشه، به کنترل عبور و مرور شهروندان به هنگام شب می پردازند.

پیش از این نیز سعید چلبیانی، رضا گردانی، جمال تسوجیان و بهرام بهیمی از فعالین آذربایجانی در تبریز روز پنجشنبه ۱۹ آذر ۸۸ و در جریان برگزاری مراسم مهمانی خصوصی به مناسبت ۲۱ آذر بازداشت شده بودند.

برگزاری مراسم ۲۱ آذر در منطقه آذربایجان از ابتدا با ممانعت جدی مقامات حکومت ایران مواجه بوده است.مقامات ایران با تجاوز به حریم خصوصی و ورود به خانه فعالین آذربایجانی و بازداشت آنها مانع از برگزاری مراسمات این روز می شوند.

۲۱ آذر سالروز رسمیت زیان ترکی آذربایجانی در آذربایجان است. آذربایجانیها هر ساله با هدیه کتابهای ترکی و پخش اعلامیه در سطح شهرهای آذربایجان، برگزاری مراسمات فرهنگی و آتش بازی یاد و خاطره یکسال رسمیت یافتن زبان ترکی در آذربایجان را گرامی داشته و این روز را جشن می گیرند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed