موج بازداشت و احضار فعالین آذربایجانی در تبریزدر آستانه ۲۱ آذر

جمعه ۲۰ آذر ۱٣٨٨ - ۱۱ دسامبر ۲۰۰۹

ساوالان سسی : هدایت ذاکر، سعید چلبیانی، جمال تسوجیان، رضا گردانی و بهرام بهیمی از فعالین مدنی آذربایجانی در تبریز بازداشت و آیدین شفیعی و یعقوب تقوی به اداره اطلاعات تبریز احضار شدند.

بر اساس اخبار رسیده از تبریز ماموران اداره اطلاعات این شهر روز جمعه ۲۰ آذر ۸۸ هدایت ذاکر فعال مدنی شناخته شده آذربایجانی و دبیر دبیرستانهای تبریز را بازداشت کرده بودند که وی پس از چند ساعت بازجویی در حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی در خیابان صائب آزاد شده است.

ماموران امنیتی همچنین روز پنج شنبه ۱۹ آبان ۸۸ با مراجعه به منزل تسوجیان٬ وارد مراسم مهمانی فعالین آذربایجانی شده و با ایجاد فضای رعب و وحشت در بین مهمانان اقدام به پاشیدن گاز فلفل به صورت عده ای از مهمانان نمودند. مامورین همچنین موبایل و کارت شناسایی تمامی افراد حاضر در مجلس مهمانی را ضبط و اقدام به بازداشت جمال تسوجیان صاحب خانه، بهرام بهیمی از مهمانان حاضر در مراسم و سعید چلبیانی و رضا گردانی از مسئولین گروه فرهنگی کودکان با نام وارلیق کردند.

بازداشت این افراد در جریان برگزاری مراسم شعر خوانی گروه کودک وارلیق در منزل جمال تسودیان در محله ولیعصر تبریز به مناسبت ۲۱ آذر صورت گرفته است.

ماموران اداره اطلاعات تبریز همچنین روز جمعه طی تماسی تلفنی با یعقوب تقوی و آیدین شفیعی (دانشجوی دانشگاه آزاد شبستر) از حاضران در مراسم مهمانی منزل تسودیان در روز پنجشنبه از آنها خواستند شنبه ۲۱ آذر ۸۸ خود را به اداره اطلاعات تبریز واقع در باغشمال معرفی نمایند.

۲۱ آذر سالروز رسمی شدن زبان ترکی در شهرهای آذربایجان و تشکیل حکومت خودمختار آذربایجان در سال ۱۳۲۴ است.آذربایجانیها هر ساله با هدیه کتابهای ترکی و پخش اعلامیه در سطح شهرهای آذربایجان، برگزاری مراسمات فرهنگی و آتش بازی یاد و خاطره یکسال رسمیت یافتن زبان ترکی در آذربایجان را گرامی داشته و این روز را جشن می گیرند.

برگزاری مراسم ۲۱ آذر از سال ۱۳۲۵ تا کنون همواره با ممانعت مقامات حکومت ایران مواجه بوده است. این روند در سالهای اخیر شدت بیشتری یافته است به گونه ای که در ۲۱ آذر ۸۱ ماموران اداره اطلاعات هشتاد تن از فعالین آذربایجانی را که بر سر قبر پروفسور ذهتابی تجمع کرده بودند بازداشت کردند در سال ۸۲ نیز مامورین اداره اطلاعات تبریز با حمله به مراسم یادبود فریدون ابراهیمی وزیر دادگستری فرقه دموکرات بر سر قبرش، هدایت ذاکر فعال شناخته شده آذربایجانی را به همراه چند نفر دیگر بازداشت کرده بودند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed