آزادی سه فعال آذربایجانی و ادامه بازداشت سعید چلبیانی در زندان تبریز

چهارشنبه ۲ دی ۱٣٨٨ - ۲٣ دسامبر ۲۰۰۹

ساوالان سسی : رضا گردانی، جمال تسوجیان و بهرام بهیمی از بازداشت شدگان مراسم ۲۱ آذر در تبریز روز سه شنبه ۱ دی ۸۸ پس از تحمل ۱۳ روز بازداشت موقت به قید وثیقه ۲۰ میلیون تومانی از زندان تبریز آزاد شدند

سعید چلبیانی متهم دیگر این پرونده علی رغم تبدیل قرار همچنان در بازداشت به سر می برد و مقامات قضائی از دادن پاسخ به سوالات خانواده و قبول سند و اخذ وثیقه برای آزادی این فعال آذربایجانی امتناع می کنند.

این افراد روز ۱۹ آذر ۸۸ به هنگام شرکت در مراسم مهمانی خصوصی در منزل یکی از فعالین آذربایجانی که به مناسبت ۲۱ آذر برگزار گردیده بود بازداشت شده بودند.

اتهام این افراد اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم بر علیه امنیت ملی از طریق برگزاری مراسم خصوصی بزرگداشت ۲۱ آذر عنوان شده است و پرونده در شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز در حال رسیدگی است.

این مراسم فرهنگی با شعرخوانی گروه فرهنگی کودکان با نام وارلیق و نواختن موسیقی آذربایجانی برگزار شده بود اما ماموران امنیتی ایران با حمله به مراسم به صورت عده ای از مهمانان گاز فلفل پاشیده و ضمن ضبط کارت شناسایی تمام افراد حاضر در مجلس، این فعالین را بازداشت کرده بودند.

۲۱ آذر سالروز رسمیت زیان ترکی آذربایجانی در آذربایجان است. آذربایجانیها هر ساله با هدیه کتابهای ترکی و پخش اعلامیه در سطح شهرهای آذربایجان، برگزاری مراسمات فرهنگی و آتش بازی یاد و خاطره یکسال رسمیت یافتن زبان ترکی در آذربایجان را گرامی داشته و این روز را جشن می گیرند.

ممانعت از برگزاری مراسمات فرهنگی آذربایجانی و بزرگداشت روزهای ملی آذربایجانیها در ایران همچون سالهای گذشته ادامه دارد و حکومت ایران مانع از برگزاری چنین مراسماتی حتی به صورت خصوصی در منزل می گردد.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed