آزادی سعید چلبیانی فعال فرهنگی آذربایجانی از زندان تبریز

يکشنبه ۲۰ دی ۱٣٨٨ - ۱۰ ژانويه ۲۰۱۰
ساوالان سسی : سعید چلبیانی فعال فرهنگی آذربایجانی و از بازداشت شدگان مراسمات ۲۱ آذر در تبریز روز شنبه ۱۲ دی ۸۸ پس از تحمل ۲۴ روز بازداشت موقت به قید وثیقه ۲۰ میلیون تومانی از زندان تبریز آزاد شد.

اتهام چلبیانی اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم بر علیه امنیت ملی از طریق برگزاری مراسم خصوصی بزرگداشت ۲۱ آذر عنوان شده است.

این فعال آذربایجانی ۱۹ آذر ۸۸ در جریان برگزاری مراسم جشن خصوصی در منزل یکی از فعالین آذربایجانی بازداشت گردیده بود.

این مراسم فرهنگی با شعرخوانی گروه فرهنگی کودکان با نام وارلیق و نواختن موسیقی آذربایجانی برگزار شده بود اما ماموران امنیتی ایران با حمله به مراسم به صورت عده ای از مهمانان گاز فلفل پاشیده و ضمن ضبط کارت شناسایی تمام افراد حاضر در مجلس، این فعالین را بازداشت کرده بودند.

پیش از این نیز رضا گردانی، جمال تسوجیان و بهرام بهیمی که در همین مراسم بازداشت شده بودند ۱ دی ۸۸ به قید وثیقه از زندان تبریز آزاد شده اند.

۲۱ آذر سالروز رسمیت زیان ترکی آذربایجانی در آذربایجان است. آذربایجانیها هر ساله با هدیه کتابهای ترکی و پخش اعلامیه در سطح شهرهای آذربایجان، برگزاری مراسمات فرهنگی و آتش بازی یاد و خاطره یکسال رسمیت یافتن زبان ترکی در آذربایجان را گرامی داشته و این روز را جشن می گیرند.

ممانعت از برگزاری مراسمات فرهنگی آذربایجانی و بزرگداشت روزهای ملی آذربایجانیها در ایران همچون سالهای گذشته ادامه دارد و حکومت ایران مانع از برگزاری چنین مراسماتی حتی به صورت خصوصی در منزل می گردد.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed