توقیف کتب شعر آذربایجانی به هنگام ورود به ایران

چهارشنبه ٣۰ دی ۱٣٨٨ - ۲۰ ژانويه ۲۰۱۰
ساوالان سسی : کتابهای شعر نگار خیاوی، ملیحه عزیزپور و سامان حسن زاده از شعرای آذربایجانی در ایران توسط ماموران اداره اطلاعات آستارا توقیف شد.

کتابهای شعر «الیمده اللی بارماق» اثر نگار خیاوی ، «سو پیچیلتیسی» اثر ملیحه عزیزپور و «باهار گلمدی» اثر سامان حسن زاده به زبان ترکی آذربایجانی و در جمهوری آذربایجان چاپ شده است و ناشر کتاب تعداد ۱۵۰۰ نسخه از این کتابها را جهت انتشار در ایران از طریق مرز زمینی آستارا به داخل کشور فرستاده بود.

ماموران اداره اطلاعات آستارا روز جمعه ۲۵ دی ۸۸ به هنگام ورود اتوبوس حامل کتابها به کشور کتب شعر را توقیف و اتوبوس حامل این کتابها را جریمه نموده اند.

گفتنی است وزارت ارشاد ایران از صدور مجوز برای چاپ این اشعار که به زبان ترکی آذربایجانی نوشته شده بود خودداری نموده بود و بعضی از این کتابها پس از پنج سال از زمان تقاضای مجوز چاپ موفق به اخذ مجوز نشده بودند.

چندی پیش نیز مسئولین اداره ارشاد قم از صدور مجوز برای انتشار کتابهای شعر و ادبیات آذربایجانی به نامهای ائل ادبیاتی و دیوان اشعارعلی سیفی خودداری کرده بودند.

حکومت ایران در سال ۱۳۲۵ اقدام به سوزاندن صدها هزار جلد کتاب به زبان ترکی آذربایجانی در آذربایجان نموده است. فشار بر شعرا و نویسندگان آذربایجانی در صده اخیر و پس از روی کار آمدن رضا پهلوی در ایران افزایش یافته است و حکومت ایران انتشار کتب به زبان ترکی آذربایجانی را منع نموده و محدودیتهای فراوانی در چاپ این آثار فرهنگی اعمال نموده است.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed