برگزاری دادگاه جهانبخش و نادر بخت آور از فعالین آذربایجانی در تبریز

سه‌شنبه ۲۹ دی ۱٣٨٨ - ۱۹ ژانويه ۲۰۱۰
ساوالان سسی : جلسه رسیدگی به اتهامات جهانبخش و نادر بخت آور از فعالین مدنی آذربایجانی در تبریز روز سه شنبه ۲۹ دی ۸۸ در شعبه ۱۱ جزائی تبریز به ریاست قاضی محمدی برگزار شد.

این فعالین پس از پایان مراسم سخنرانی میرحسین موسوی در ورزشگاه باغشمال تبریز در ۴ خرداد ۸۸ توسط نیروهای امنیتی دستگیر و پس از ۹ روز بازداشت موقت به قید وثیقه آزاد شده بودند.

اتهام این افراد اخلال در نظم عمومی از طریق سردادن شعارهایی با محوریت تحصیل به زبان مادری و خواستهای ملی و زبانی آذربایجانیها و اعتراض به جوک گویی نژادپرستانه محمد خاتمی بوده است.

دادگاه جهانبخش و نادر بخت آور به صورت غیر علنی برگزار شده و نقی محمودی وکیل دادگستری در تبریز وکالت این افراد را بر عهده داشته است.این فعالین در دوران بازداشت مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته و از حق ملاقات با وکیل و خانواده محروم بوده اند.

جلسه رسیدگی به اتهامات علی ایمانی(دانشجوی دانشگاه تبریز) دیگر متهم این پرونده نیز روز چهارشنبه ۳۰ دی ۸۸ برگزار خواهد شد.

شایان ذکر است بدنبال انتشار فیلمی در اینترنت که محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران (که از موسوي حمايت كرده است) را در حال بازگویی جوکی در مورد آذربايجاني‌ها نشان می‌دهد شهرها و دانشگاههای آذربایجان به صحنه اعتراضات آذربایجانیها تبدیل شد. در جریان این اعتراضات و همزمان با سخنرانی میرحسین موسوی در تبریز ماموران امنیتی با حمله به عده ای از حاضرین که شعار سر می دادند، آنها را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده و عده زیادی را بازداشت کرده بودند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed