هفت سال زندان برای علی بیکس شهروند آذربایجانی

جمعه ۱٨ دی ۱٣٨٨ - ٨ ژانويه ۲۰۱۰

ساوالان سسی : علي بيكس فعال سیاسی آذربایجانی و عضو مجمع آذریهای ایران اسلامی که از ۲۵ خرداد ۸۸ تا کنون در بازداست به سر می برد به هفت سال زندان و هفتاد و چهار ضربه شلاق محكوم شد.

بر اساس حکم صادره از سوی قاضی پیر عباسی رئیس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، اتهام بی کس اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان عمومی عنوان شده است.استنادات قاضی برای طرح این اتهامات مصاحبه بیکس با رسانه های خارجی و حضور وی در ساعات بامداد روز ۲۵ خرداد در خیابان بوده است.

نزدیکان و دوستان این فعال مدنی می گویند نیروهای امنیتی زمانی که وی به منظور ملاقات با یکی از دوستانش در بامداد روز دوشنبه ۲۵ خرداد از خانه خود در خیابان تخت طاووس تهران خارج شد وی را بازداشت کرده اند و بر همین اساس وی به اتهاماتی نظیر اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر علیه امنیت ملی متهم گردیده است.طرح این اتهام سنگین به بیکس در حالی صورت می پذیرد که در آن ساعات هیچگونه تجمع اعتراضی و تظاهراتی به وقوع نپیوسته بود.

به گفته منابع موثق وکیل این فعال مدنی لایحه اعتراضی خود به حکم صادره را به دادگاه ارائه نموده و پرونده به دادگاه تجدید نظر ارجاع شده است. همچنین قاضی دادگاه بدوی با رد درخواست آزادی به قید وثیقه بیکس، تصمیم گیری در این خصوص را به دادگاه تجدید نظر موکول کرده است. وکالت این فعال مدنی را بیات وکیل دادگستری در تهران بر عهده دارد.

این فعال مدنی هم اکنون در بند ۳۵۰ زندان اوین به سر می برد ومسئولین زندان اوین امکان تماس تلفنی وی را محدود کرده اند.

بیکس دانشجوی دکتری تاریخ و مسئول روابط عمومی مجمع آذریهای ایران اسلامی و یکی از فعالین ستاد تهران میرحسین موسوی کاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران بود. وی پس از انتشار فیلمی در اینترنت که خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران را در حال بازگویی جوکی نژادپرستانه در مورد آذربایجانیها نشان می داد از عضویت در ستاد موسوی و مجمع آذریهای ایران اسلامی استعفا داده و با نوشتن مقالاتی اعتراض خود را به این اظهارات ابراز داشت.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed