ادامه بازداشت فعالین آذربایجانی دستگیر شده در مراسم تشییع جنازه چنگیز بخت آور پس از گذشت یک ماه

سه‌شنبه ۱٣ بهمن ۱٣٨٨ - ۲ فوريه ۲۰۱۰
ساوالان سسی : هادی مرتضی سیلاب (مدیر مسئول نشریه دانشجویی دان اولدوزو در دانشگاه صنعتی اصفهان)، علی تهمتن (استاد موسیقی آذربایجانی) و رضا ابری از فعالین مدنی آذربایجانی در تبریز پس از گذشت یک ماه از تاریخ دستگیری همچنان در بازداشت به سر می برند.

این افراد ٨ دی ٨٨ و پس از شرکت در مراسم تشییع جنازه چنگیز بخت آور در قبرستان مارالان تبریز توسط ماموران امنیتی ایران بازداشت شده اند.

بازداشت این فعالین پس از آن صورت گرفته بود که آنها با حضور در مراسم و نثار گل، شعارهایی مبنی بر تسلیت این ضایعه به آذربایجانیها سرداده و مارش ملی آذربایجان را خوانده بودند.

ماموران امنیتی به شرکت کنندگان در مراسم حمله کرده و با استفاده از چماق و زنجیر و گاز اشک آور مردم را مورد ضرب و شتم قرار داده و عده ای را بازداشت کرده بودند.

اتهام این افراد تبلیغ علیه نظام،عضویت در گروههای غیرقانونی و اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم بر علیه امنیت ملی از طریق شرکت در مراسم تشییع جنازه عنوان شده است.

مسئولین قضائی درخواست وکیل و خانواده بازداشت شدگان برای تبدیل قرار بازداشت به قرار وثیقه را رد نموده و از دادن پاسخ به سوالات خانواده بازداشت شدگان امتناع می کند. بازداشت شدگان در مدت بازداشت از حق ملاقات با وکیل و خانواده محروم بوده اند.

در جریان مراسم خاکسپاری جنگیز بخت آور ۲۲ تن از فعالین آذربایجانی از جمله ابراهیم فرج زاده، هادی مرتضی سیلاب، علی تهمتن، رضا ابری، فرزین اصغری، علی ایمانی، یعقوب وجودی، محمد رضا یوسفی، ابراهیم آسمانی و سه برادر به نامهای مهدی،مجید و نصیب جوادپور بازداشت شده بودند. از این میان بازداشت شدگان ابراهیم آسمانی،ابراهیم فرج زاده، محمد رضا یوسفی مهدی،مجید و نصیب جوادپور هرکدام به قید وثیقه ۳۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده اند اما از سرنوشت یعقوب وجودی، فرزین اصغری وعلی ایمانی دیگر فعالین آذربایجانی که در این مراسم بازداشت شده بودند اطلاعی در دست نیست.

چنگیز بخت آور از فعالین شناخته شده آذربایجانی در تبریز است که در سالهای اخیر به خاطر مبارزاتش در راستای خواستهای ملی و زبانی آذربایجانیها از سوی ماموران امنیتی ایران بازداشت و به زندان محکوم گردیده بود.خانواده بخت آور با توجه به سلامت جسمی او، ماموران امنیتی ایران را به دخالت در مرگ این فعال آذربایجانی متهم می کنند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed