گزارش رادیو فردا از وضعیت وخیم جسمی سعید متین پور فعال حقوق بشر آذربایجانی در زندان و فشار بر فعالین آذربایجانی در گفتگو با مسئول روابط عمومی آداپ

رادیو فردا – بهروز کارونی - سه‌شنبه ۱٣ بهمن ۱٣٨٨ - ۲ فوريه ۲۰۱۰گزارشها حاکی از برگزاری دادگاه حسن ارک روزنامه نگار در روز دوشنبه در دادگاه انقلاب تبریز است یاشار حکاک پور مسئول روابط عمومی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران(آداپ) که در ترکیه حضور دارد در باره اتهامات حسن ارک به بهروز کارونی از رادیو فردا چنین می گوید:

اتهام آقای ارک تبلیغ علیه نظام، افترا به رهبری و نیروی انتظامی و همچنین اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم بر علیه امنیت ملی کشور است که استاد دادگاه برای این اتهامات مصاحبه با تلویزیون ماهواره ای گوناز تی وی است.دادگاه به اتهامات تبلیغ علیه نظام و تبانی جهت ارتکاب جرم بر علیه امنیت ملی رسیدگی کرده منتها اتهام افترا به رهبری و نیروی انتظامی را به شعبه ۱۰۶ دادگاه جزائی تبریز ارجاع داده است.

اتهامات وارده تا چه اندازه از دید خود آقای ارک یا وکیلشان آقای محمودی وارد است؟

در جریان دادگاه صرف مصاحبه با تلویزیون گوناز تی وی و شبکه های خارجی را تبلیغ علیه نظام قلمداد کرده اند این امر ار نظر قوانین ایران پذیرفتنی نیست و صرف مصاحبه با شبکه های خارجی نمی تواند تبلیغ علیه نظام باشد و آقای ارک نیز به این مسئله در دادگاه اشاره کرده اند اما قاضی پرونده چنین استنباطی نداشته است.

برخی از گزارشها حاکی از افزایش فشار بر فعالین مدنی آذربایجانی است.این خبر رو شما تا چه اندازه می توانید تایید کنید و اگر امکان دارد موارد آنرا نیر اشاره کنید؟

در هفته های اخیر فشار بر فعالین مدنی افزایش پیدا کرده از جمله هادی مرتضی سیلاب (مدیر مسئول نشریه دانشجویی دان اولدوزو در دانشگاه اصفهان) و علی تهمتن (استاد موسیقی آذربایجانی) و رضا ابری از فعالین مدنی آذربایجانی که در جریان مراسم تشییع جنازه چنگیز بخت آور از فعالین مدنی آذربایجانی در تبریز بازداشت شده بودند پس از گذشت یک ماه از بازداشت موقت هنوز در زندان به سر می برند.

این افراد ۸ دی ۸۸ بازداشت شده بودند و اتهامی که به این افراد زده می شود تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروههای غیر قانونی و اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم بر علیه امنیت ملی است.

علاوه از این عبدالله صدوقی از فعالین آذربایجانی در تبریز و از هواداران تیم تراکتورسازی تبریز از ۲۸ دی ۸۸ بازداشت شده است و تا کنون در اداره اطلاعات تبریز به سر می برد. محمد علیمرادی دیگر فعال آذربایجانی به حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی تبریز احضار شده و تا حالا خبری از ایشان در دست نیست.

این افراد در رابطه با چاپ پوستر تبلیغاتی به زبان ترکی برای تیم تراکتورسازی بازداشت شده اند که این پوسترها دارای مجوز تیم تراکتورسازی و با هماهنگی اداره ارشاد چاپ شده بود.

گزارشی هم داشتیم که گویا سعید متین پور روزنامه نگار و فعال مدنی آذربایجانی در زندان دچار بیماری شدیدی شده اند و گویا اقدامی در جهت درمان ایشان صورت نگرفته است. این خبر تا چه اندازه درسته و اگر تایید می کنید ماجرا به چه نحوی بوده است؟

بله اواخر هفته گذشته آقای سعید متین پور در زندان دچار عارضه قلبی شده اند و مسئولین زندان ایشان را بعد از مدت زیادی با تاخیر زیاد به پزشک منتقل کردند.مشکل ایشان روز به روز حادتر می شود.به گفته دکتر متخصص در صورت تداوم این مسئله و مشکل قلبی ممکن است برای آقای متین پور مسئله جدی ای پیش بیاید و خانواده آقای متین پور به شدت نگران وضعیت ایشان هستند.

خانواده آقای متین پور در طی مراجعاتی که به مسئولین قضائی داشته اند خواهان دادن مرخصی به آقای متین پور جهت معالجه وی شدند اما مسئولین قضائی چنین اجازه ای را نمی دهند و می گویند که زندانیان امنیتی حق استفاده از مرخصی را ندارند.

فیلم مصاحبه را از اینجا دانلود کنید

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed