گزارش صدای آمریکا از عدم دسترسی سعید متین پور به امکانات پزشکی و دستگیری‌ و فشار بر فعالین آذربایجانی در ایران در گفتگو با مسئول روابط عمومی آداپ

صدای آمریکا . برنامه خبرها و نظرها ، يکشنبه ۱٨ بهمن ۱٣٨٨ - ۷ فوريه ۲۰۱۰در ایران بازداشت هادی مرتضی سیلاب، علی تهمتن و رضا ابری از فعالان حقوق مدنی و خواستار تضمین و احترام به حقوق اقلیتها همچنان ادامه دارد. آنان رور هشتم دیماه در مراسم تشییع جنازه چنگیز بخت آور همراه با ۲۲ تن دیگر بازداشت شده اند..یاشار حکاک پور سخنگوی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ) در ترکیه در گفتگو با صدای آمریکا همچنین از بی خبری درباره یعقوب وجودی، فرزین اصغری و علی ایمانی سه فعال دیگر خبر می دهد :

هادی مرتضی سیلاب مدیر مسئول نشریه دانشجویی «دان اولدوزو» در دانشگاه صنعتی اصفهان، علی تهمتن استاد موسیقی آذربایجانی و رضا ابری از فعالین مدنی آذربایجانی که ۸ دی ۸۸ در قبرستان مارالان تبریز بازداشت شده بودند همچنان در بازداشت به سر می برند.

بازداشت این فعالین بعد از آنکه آنها در مراسم تشییع جنازه چنگیز بخت آور از فعالین شناخته شده آذربایجانی در تبریز که به طرز مشکوکی درگذشته شرکت کردند و با سر دادن شعارهایی این ضایعه را به آذربایجانیها تسلیت گفتند حدود ۲۲ تن از فعالین را بازداشت کرده بودند که از این میان ابراهیم آسمانی، ابراهیم فرج زاده، محمد رضا یوسفی، مهدی،مجید و نصیب جوادپور هرکدام به قید وثیقه سی میلیون تومانی از زندان آزاد شدند.

صدای آمریکا : آقای هادی مرتضی سیلاب، علی تهمتن و رضا ابری به چه اتهامی در بازداشت به سر می برند؟

اتهامی که به این افراد مسبت داده می شود تبلیغ علیه نظام، عضویت در گروههای غیرقانونی و اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم بر علیه امنیت ملی از طریق شرکت در مراسم تشییع جنازه می باشد.

علاوه از این محمد علیمرادی از فعالین مدنی آذربایجانی و از هواداران تیم تراکتورسازی تبریز در ارتباط با چاپ پوستر تبلیغاتی مجوزدار به زبان ترکی برای این تیم آذربایجانی روز سه شنبه ۱۳ بهمن ۸۸ بازداشت شده اند.

همچنین سعید متین پور فعال حقوق بشر و روزنامه نگار آذربایجانی که به هشت سال زندان محکوم شده بودند و الان دوران محکومیتشان را می گذرانند روز جمعه ۹ بهمن ۸۸ دچار عارضه قلبی شده اما مسئولین زندان اوین ایشان را بعد از مدت زیاد و با تاخیر به پزشک منتقل کردند. پزشکان به آقای متین پور گفته اند که باید در زمان بروز عارضه سریعا به دکتر دسترسی داشته باشد اما روند اداری زندان مانع از دسترسی سریع این فعال حقوق بشر به پزشک است.

این فعال حقوق بشر آذربایجانی پیش از این نیز در ۲۸ شهریور ۸۸ دچار عارضه قلبی شده بود و به گفته متخصصین قلب در صورت تداوم درد و تکرار این موضوع ممکن است که مسئله جدی ای برای سلامتی آقای متین پور پیش آید.

مراجعات مکرر وکیل و خانواده آقای متین پور به مسئولین قضایی و درخواست مرخصی وی جهت درمان در خارج از زندان تا کنون بی نتیجه مانده و دادگستری تهران هم به خانواده متین پور گفته اند که پرونده او در اجرای احکام دادگستری موجود نیست و زندانیان امنیتی حق استفاده از مرخصی را ندارند.

تحریریه : ساوالان سسی

فیلم مصاحبه را از اینجا مشاهده و دانلود کنید

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed