آزادی محمد علیمرادی فعال مدنی آذربایجانی از زندان تبریز

دوشنبه ۲۶ بهمن ۱٣٨٨ - ۱۵ فوريه ۲۰۱۰

ساوالان سسی : محمد علیمرادی فعال مدنی آذربایجانی و از هواداران تیم فوتبال تراکتورسازی ۲۵ بهمن ٨٨ پس از تحمل ۱۳ روز بازداشت موقت به قید وثیقه ۲۰ میلیون تومانی از زندان تبریز آزاد شد.

این فعال آذربایجانی ۱۳ بهمن ۸۸ پس از مراجعه به حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی بازداشت و به اداره اطلاعات تبریز منتقل شده بود.

بازداشت علیمرادی پس از چاپ و انتشار گسترده پوستر تبلیغاتی تیم فوتبال تراکتورسازی به زبان ترکی آذربایجانی صورت گرفته بود. این پوسترها با مجوز باشگاه تراکتورسازی و با هماهنگی اداره ارشاد تبریز چاپ و منتشر شده است.

علاوه از این عبدالله صدوقی روزنامه نگار آذربایجانی و عضو هیأت تحریریه نشریات ورزشی گل، کرنر و خوش خبر که در جریان این پرونده بازداشت شده بود پس از گذشت نزدیک به یک ماه از زمان دستگیری همچنان در زندان تبریز به سر می برد.

منابع موثق همچنین از بازداشت و آزادی علی عافیت مدیر چاپ عافیت و نگار که بزرگترین مرکز چاپ در شمال غرب کشور می باشد خبر می دهند. به گفته این منابع عافیت ۲۱ بهمن ۸۸ پس از تحمل ۱۰ روز بازداشت موقت به قید وثیقه از زندان تبریز آزاد شده است.

بدنبال چاپ و پخش پوسترهای تبلیغاتی ترکی تیم تراکتورسازی، ماموران وزارت اطلاعات ایران چندین چاپخانه و لیتوگرافی از جمله چاپ عافیت و نگار و مراکز فروش این پوسترها از جمله صوتی تصویری آذربایجان در تبریز را پلمپ و اقدام به بازداشت عبدالله صدوقی، محمد علیمرادی، داود شیری، علیرضا حسین زاده و علی عافیت از شهروندان آذربایجانی در تبریز نموده بودند.

در ماههای گذشته حضور تیم فوتبال تراکتورسازی در لیگ دسته یک باشگاههای کشور به بهانه ای برای طرح مطالبات زبانی و ملی آذربایجانیها تبدیل شده است و دهها هزار آذربایجانی با حضور در استادیومهای فوتبال با در دست داشتن پارچه نوشته هایی به زبان ترکی آذربایجانی در حمایت از این تیم آذربایجانی شعارهایی نظیر «یاشاسین آذربایجان»، «تورک دیلینده مدرسه» سر می دهند.

مامورین امنیتی ایران شهروندان آذربایجانی را که با بهره برداری از تیم تراکتورسازی سعی در طرح مطالبات زبانی و ملی آذربایجانیها در ایران را دارند بازداشت و مورد آزار و اذیت قرار می دهند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed