صدور احکام حبس و جریمه برای پنج فعال آذربایجانی در تبریز

جمعه ۷ اسفند ۱٣٨٨ - ۲۶ فوريه ۲۰۱۰

ساوالان سسی : ابراهیم فرج زاده، حسین نصیری، نوراله حسینیان، جواد سلمانی و ابولفضل نصیری از فعالین مدنی آذربایجانی در تبریز از سوی دادگاه انقلاب تبریز به مجازات حبس و جریمه نقدی محکوم گردیدند.

بر اساس حکم صادره از سوی دادگاه٬ ابراهیم فرج زاده، حسین نصیری و نوراله حسینیان به تحمل شش ماه حبس تعزیری و جواد سلمانی و ابوالفضل نصیری به پرداخت پانصد هزار تومان جریمه نقدی محکوم شده اند.

اتهام این فعالین آذربایجانی عضویت در دسته جات و گروهها به قصد برهم زدن امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام از طریق دعوت مردم به تجمع در سالگرد اعتراضات مردم بر علیه کاریکاتور نژادپرستانه روزنامه ایران در ۱ خرداد ۸۶ و سفر به جمهوری آذربایجان عنوان گردیده است.

بازداشت این افراد ۶ اردیبهشت ۸۶ و پس از آنکه اعلامیه هایی در خصوص دعوت مردم به تجمع در سالگرد اعتراضات آذربایجانیها بر علیه کاریکاتور موهن روزنامه ایران در سطح شهر تبریز پخش شده بود صورت گرفت. بازداشت شدگان پس از تحمل ۸۱ روز بازداشت موقت به قید وثیقه های ۳۰ و ۱۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده بودند.

جلسه رسیدگی به اتهامات این فعالین آذربایجانی ۱۹ شهریور ۸۶ و ۱۷ آذر ۸۸ در شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی بیات و به صورت غیر علنی برگزار شده و علی اصغر اسماعیلی و صمد عالمی وکلای دادگستری در تبریز وکالت این این افراد را بر عهده داشته اند.بازداشت شدگان در تمام مدت بازداشت از حق دسترسی به وکیل و ملاقات با خانواده محروم بوده اند.
اصل بیست و هفتم قانون اساسی ایران حق تجمع و راهپیمایی بدون حمل سلاح را به رسمیت شناخته است اما فعالین آذربایجانی که در تجمعات و مراسمات مختلف شرکت و مردم را به این تجمعات دعوت می کنند بازداشت و مورد آزار و اذیت قرار گرفته و زندانی می شوند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed