گزارش صدای آمریکا از برخورد نیروهای امنیتی با هواداران تیم تراکتورسازی تبریز و بازداشت عبدالله صدوقی

صدای آمریکا . برنامه خبرها و نظرها ، سه‌شنبه ۱٣ بهمن ۱٣٨٨ - ۲ فوريه ۲۰۱۰عبدالله صدوقی فعال مدنی آذربایجانی و از هواداران تیم فوتبال تراکتورسازی توسط اداره اطلاعات تبریز بازداشت شده است ماموران اداره اطلاعات روز گذشته این فعال هویت طلب ترک را به همراه برادرش در خیابان بازداشت کرده اند.گفته می شود اتهام او تبلیغ علیه نظام ذکر شده است.جزئیات بیشتر را در گفتگوی تلفنی پیام یزدیان با اسماعیل جوادی در ارومیه بشنوید:

بله من تایید می کنم که آقای عبدالله صدوقی دو روز پیش از سوی اداره اطلاعات شهر تبریز بازداشت شده اند و چند روز قبل هم آقای ابراهیم اسماعیلی دستگیر شده بودند و یک هفته قبلش هم آقای محمد علیمرادی دستگیر شده بودند که اینها به خاطر چاپ پوسترهای تبلیغاتی تیم تراکتورسازی تبریز و با اتهام تبلیغ علیه نظام بازداشت شده اند.

- با توجه به اینکه اشاره کردید که آقای عبدالله صدوقی به تبلیغ علیه نظام متهم شده اند آیا چاپ پوستر و بقول شما طرح مطالبات مدنی آیا تبلیغ علیه نظام تلقی شده است؟

در دادگاههای انقلاب آذربایجان معمولا اکثر فعالین آذربایجانی را که بازداشت می کنند چند اتهام می زنند تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام، اجتماعات غیر قانونی، برگزاری مراسمات به اصطلاح تجزیه طلبانه اتهاماتی هستند که همیشه برای فعالین آذربایجانی در دادگاه مطرح است. آقای عبدالله صدوقی و دیگر دوستانی هم که در بازیهای تیم تراکتورسازی بازداشت شده اند اکثرا پوسترها را به زبان ترکی چاپ کرده بودند و تو این پوستر ها اکثرا شعارهایی حول مطالبات قومی و مدنی بود.

- روی این پوستر تا جایی که من اطلاع دارم نوشته شده است یاشاسین آذربایجان آیا گفتن این شعار جرمی دارد؟

الان در آذربایجان شعار یاشاسین آذربایجان (زنده باد آذربایجان)، تورک دیلینده مدرسه اولمالیدیر هرکسه (مدرسه ترکی برای همه باید ایجاد بشود) تبدیل به شعار سیاسی شده و متاسفانه در دادگاهها مطالبات قومی حول محور قانون اساسی هم تبدیل به جرم شده است.بنده که با شما صحبت می کنم هر وقت که دادگاه می رویم به جرم تجزیه طلبی محاکمه می شویم و الان هم تو قضیه تیم تراکتورسازی هم همینطور شده و مسابقات تیم تراکتورسازی تبدیل به صحنه مجادله نیروهای امنیتی و پلیس با هواداران تیم تراکتورسازی شده است که متاسفانه به خاطر بعضی مسائل انعکاس خبری پیدا نمی کند.

تحریریه : ساوالان سسی

فیلم مصاحبه را از اینجا دانلود کنید

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed