سند پیشنهادی "آداپ" در شوراى حقوق بشر سازمان ملل تصویب شد

جمعه ۷ اسفند ۱٣٨٨ - ۲۶ فوريه ۲۰۱۰

بی‌ تی‌ ان: سند پیشنهادی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو به عنوان یکی‌ از اسناد نهائی اجلاس بررسی ده ساله وضعیت حقوق بشر در ایران تصویب و منتشر شد.

فرزین فرزاد یکی‌ از مسئولین این انجمن درگفتگو با بی‌ تی‌ ان ضمن اعلام این خبر افزود: «اجلاس ژنو به بررسی وضعیت حقوق بشر در طی‌ ده سال گذشته در ایران پرداخت و نشست سه روزه به انبوهی از اسناد و مدارک انکار ناپذیر دسترسی داشته است که در ماه‌های گُذشته از سوی شهروندان عادی، انجمنها، نهادهای غیردولتی، سازمانها و گروه‌های اپوزیسیون به سازمان ملل ارائه گردیده بود که در این میان سند پیشنهادی توسط انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران(آداپ) به عنوان سند معتبر و نشان دهنده وضعیت آذربایجانی‌ها در ایران از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل به تصویب رسید».

تصویب و انتشارسند پیشنهادی آداپ در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در کنار اسناد پیشنهادی نهادهای بین المللی حقوق بشر همچون سازمان عفو بین الملل را می‌توان نقطه عطفی در انعکاس وضعیت نقض حقوق بشر آذربایجانی‌ها در ایران طی سال‌های اخیر به شمار آورد.

گفتنی است انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران(آداپ) در سال ۲۰۰۶ و بدنبال سرکوب مردم معترض به کاریکاتور توهین آمیز روزنامه دولتی ایران در شهر ونکور کانادا تاسیس شد ودر مدت فعالیت خود توانسته است در اجلاسهای بین المللی حقوق بشر همچون اجلاس ضد نژادپرستی سازمان ملل در ژنو و اجلاس ژنو شرکت کند و توجه نهادهای بین المللی از جمله سازمان ملل متحد، سازمان عفو بین الملل، سازمان گزارشگران بدون مرز، فرانت لاین و دولتهای جهان را به مسئله نقض حقوق آذربایجانیها و نژادپرستی در ایران جلب کند. متن سند از اینجا قابل دریافت می‌باشد.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed