گزارش صدای آمریکا از اعتصاب غذا و وضعیت وخیم عبدالله صدوقی روزنامه نگار آذربایجانی در گفتگو با مسئول روابط عمومی آداپ

صدای آمریکا . برنامه ویژه بامدادی، يکشنبه ۱۶ اسفند ۱٣٨٨ - ۷ مارس ۲۰۱۰عبدالله صدوقی روزنامه نگار آذربایجانی در زندان تبریز در اعتراض به بازداشت و بلاتکلیفی خود بیش از دوهفته است که دست به اعتصاب غذا زده است. وی به دلیل چاپ پوستر تبلیغاتی تیم فوتبال تراکتوزسازی به زبان ترکی به همراه برادرش در ۲۸ دی ماه در تبریز بازداشت شده اند.گفته می شود وضعیت جسمانی وی نگران کننده است.

یاشار حکاک پور سخنگوی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران که مقیم ترکیه است میگوید آذربایجانیها خواستار رسمیت یافتن زبان ترکی آذربایجانی و رفع تبعیضهای ملی از آنان هستند.وی در باره عبدالله صدوقی و سایر بازداشت شدگان آذربایجانی به صدای آمریکا می گوید:

عبدالله صدوقی روزنامه نگار آذربایجانی و عضو هیات تحریریه نشریات ورزشی گل، کرنر و خوش خبر بعد از چاپ پوستر تبلیغاتی مجوزدار تیم تراکتورسازی از ۲۸ دی ۸۸ در بازداشت به سر می برد.

ایشان بعد از گذشت یک ماه از زمان دستگیری با نوشتن نامه ای به بازپرس هاشم زاده از روز ۲۹ بهمن در اعتراض به بازداشت موقت طولانی خودشان و عدم تفهیم اتهام در دادگاه صالحه دست به اعتصاب غذا زده اند.

این روزنامه نگار آذربایجانی روز سه شنبه ۱۱ اسفند ۸۸ بر اثر ضعف شدید دچار خونریزی معده، سرگیجه شدید و افت فشار خون شده است که مسئولین زندان تبریز این روزنامه نگار آذربایجانی را با مشت ولگد و با کتک به بهداری زندان منتقل کرده اند.

مسئولین زندان تبریز بعد از اینکه از اعتصاب غذای صدوقی مطلع شدن ایشان رو به بند ۱۰جرایم زندان تبریز که محل نگهداری زندانیان شرور و خطرناک است منتقل کرده اند.در این بند.زندانیان جرائم عادی بعد از تحریک مسئولین زندان به صدوقی حمله کرده و او را زخمی و روانه بهداری کرده اند و آقای صدوقی هم اکنون در سلولی انفرادی نگهداری می شوند.

صدای آمریکا -در این مدتی که در بازداشت به سر می بردند با خانواده شان توانسته اند ملاقاتی داشته باشند؟

خانواده آقای صدوقی طی ملاقاتی که با وی داشته اند متوجه کاهش وزن شدید ایشان شدند و آقای صدوقی در مدت اعتصاب غذا بیش از ۲۰ کیلو از وزنشان کم شده و همین امر موجب نگرانی شدید خانواده از وضعیت سلامتی صدوقی شده است خانواده آقای صدوقی اقدام به اخذ وکیل کرده اند اما مسئولین قضائی امکان دسترسی وکیل به پرونده را نمی دهند.

صدای آمریکا - از سایر بازداشت شدگان آذربایجانی چه اطلاعی داریذ؟

در قم و در جریان مسابقات بین المللی کشتی یادگار امام در سالن حیدریان این شهر ماموران امنیتی ۷ اسفند ۸۸ در جریان مسابقه کستی با حمله به جمعیت آذربایجانیها که در سالن بودند آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند و رحیم حسین زاده (کارمند سازمان آب و فاضلاب استان قم) و روح الله حیدری از فعالین مدنی آذربایجانی را بازداشت کردند.بازداشت شدگان مشغول تشویق ورزشکاران ترک شرکت کننده در مسابقات کشتی بودند.

علاوه از این مهدی اژدری، بابک میامی، حسن کریمی و شهروز تختی از فعالین مدنی آذربایجانی روز سه شنبه ۴ اسفند ۸۸ از سوی ماموران اداره اطلاعات اردبیل و در رابطه با پخش اعلامیه روز جهانی زبان مادری بازداشت شده اند وتا کنون اطلاعی از آنها در دست نیست.

تحریریه : ساوالان سسی

ویدئوی مصاحبه را از اینجا دانلود کنید

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed