گزارش رادیو فردا از ضرب و شتم و وضعیت نامناسب زندانیان سیاسی آذربایجانی در زندان اردبیل

يکشنبه ۱۶ اسفند ۱٣٨٨ - ۷ مارس ۲۰۱۰

رادیو فردا - بهروز کارونی

گزارشها از ایران بیانگر ضرب و شتم چهار تن از فعالان هویت طلب آذربایجانی در یکی از بندهای زندان اردبیل است. این رویداد پس از آن رخ داده است که در هفته های گذشته شماری از زندانیان عادی محکوم به اعدام به بند این چهار زندانی سیاسی منتقل شده اند.

انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران در گزارشی زمان وقوع ضرب و شتم این چهار فعال هویت طلب آذربایجانی را روز شنبه ۱۵ اسفند ماه اعلام کرده است.بر اساس این گزارش زندانیان عادی محکوم به اعدام در زمان پخش زنده مسابقه فوتبال تیم تراکتورسازی با تیم سایپا مانع از تماشای پخش این مسابقه توسط زندانیان بند ۷ زندان اردبیل شده اند و بدنبال آن آقایان سعادتی، علیزاده، عباسی و غلامی را با سلاح سرد مورد حمله قرار دادند و آنها را مجروح کردند.

محمدرضا فقیهی عضو انجمن دفاع از حقوق زندانیان و وکیل مدافع آقایان سعادتی، علیزاده و غلامی در باره این حادثه توضیح بیشتری می دهد : «یکی از این آقایان که علی الظاهر حکم اعدام هم درخصوصش صادر شده و حکم قطعیت هم پیدا کرده متاسفانه ایشان به همراه دوستان خودش با موکلین من و خصوصا آقای ودود سعادتی درگیر شده و تا جایی که من اطلاع پیدا کردم بینی ایشان را شکسته اند و البته جراحات و صدمات دیگری که به ایشان وارد شده را نمیدانم».

آقایان علیزاده، سعادتی و غلامی فروردین ماه سال گذشته توسط ماموران اداره اطلاعات شهر اردبیل بازداشت و پس از ۲۰ روز بازداشت موقت به قید وثیقه از زندان آزاد شده بودند این سه نفر در آبان ماه سال جاری به اتهام عضویت در گروه غیرقانونی برای برهم زدن امنیت کشور در دادگاه انقلاب اسلامی اردبیل محاکمه و به پنج سال زندان محکوم شدند. این حکم در دادگاه تجدید نظر در پی لغو آن اتهام و تبدیل آن به تبلیغ علیه نظام به یکسال زندان کاهش یافت.علی عباسی نیز که در سال ۸۵ بازداشت شد به اتهام هایی مانند اقدام علیه امنیت ملی و جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شده است.

حادثه روز شنبه در اردبیل در شرایطی روی داد که بر اساس قوانین و آیین نامه های زندانها در ایران زندانیان با اتهامهای سیاسی نباید در کنار زندانیان با جرائم جزائی خطرناک نگهداری شوند. آقای فقیهی می گوید : «اینها را حسب مقررات آئین نامه اجرائی سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشورنه تنها این بچه ها یعنی تمام کسانی که تحت عنوان زندانی اعم از متهم و محکوم وارد زندان می شوند بنا به مقررات آئین نامه اجرائی سازمان زندانها باید امر طبقه بندی و تفکیک نسبت به اینها اجرا شود یعنی در واقع کسی را که حالا به اتهام سرقت بازداشت شده یا مواد مخدر یا قتل یا اقدام بر علیه امنیت کشور اینها ماهیت اقداماتشان و ماهیت این جرائم و اتهامات متفاوت است. قانونگذار برای اینکه امر تفکیک و طبقه بندی دقیقا رعایت شود و زندانیانی که هیچ سنخیتی از حیث اتهامات، نوع رفتارهای ارتکابی با هم ندارند با هم در یک جا نمانند که مفاسدی به بار نیاید حکم کرده و مقرر کرده که امر تفکیک و طبقه بندی انجام شود».

ضرب و شتم چهار فعال هویت طلب آذربایجانی تنها مورد گزارش شده نیست.چند روز پیش نیز منصور اسانلو رئیس هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در زندانی رجائی شهر کرج مورد حمله یک زندانی متهم به قتل قرار گرفت. فاطمه گل گزی مادر این فعال کارگر زندانی در این خصوص می گوید : «حمله می کنه به او و کارد رو می کشه به پهلوی ایشان و شلوار و کاپشن و خلاصه همه لباسش پاره می شود. اینه که من خیلی نگران شدم»

اینگونه اتفاقها در حالی روی داده است که به گفته حقوقدانان مقامهای زندانها و دستگاه قضائی مسئولیت جان زندانیان را برعهده دارند. محمد سیف زاده حقوقدان و عضو کانون مدافعان حقوق بشر : «هم امنیت و هم بهداشت و وضعیت جسمانی و روحی کسانی که در داخل زندان هستند تحت نظر سازمان زندانها است. مسئولیت آن در ابتدا متوجه سازمان زندانها و در هر شهر تحت نظر دادستان است. دادیار ناظر زندان که نماینده مدعی العموم در زندان است باید نظارت بر تمام این مسائل، هم وسائل رفاهی و بهداشتی و هم تهدیدات و مشکلاتی که در داخل زندان وجود دارد باید نظارت کند و آنها را مرتفع کند».

سخنان حقوقدانانی مانند محمدرضا فقیهی و محمد سیف زاده در شرایطی ابراز می شود که گزارشهای انتشار یافته حاکی از آن است که شمار زیادی از فعالان مدنی و سیاسی زندانی در وضعیت نامناسبی در زندان به سر می برند.برای مثال مهدیه گلرو فعال دانشجویی و فعال حقوق بشر در بند عمومی زنان و در میان مجرمین متهم به قتل و کلاهبرداری نگهداری می شود.همچنین بدرالسادات مفیدی روزنامه نگار و دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران در بند معتادان زندان اوین نگهداری می شود بندی که به گفته خانواده او از شرایط نا مناسب بهداشتی و رفاهی برخوردار است.

تحریریه : ساوالان سسی

فایل صوتی مصاحبه را از اینجا دانلود کنید

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed