آزادی عبدالله صدوقی روزنامه نگار آذربایجانی از زندان تبریز

جمعه ۲۱ اسفند ۱٣٨٨ - ۱۲ مارس ۲۰۱۰

ساوالان سسی : عبدالله صدوقی روزنامه نگار آذربایجانی روز چهارشنبه ۱۹ اسفند ٨٨ پس از تحمل ۵۲ روز بازداشت به قید وثیقه ۲۰ میلیون تومانی از زندان تبریز آزاد شد.

آزادی این روزنامه نگار آذربایجانی بدنبال اعتصاب غذای ۲۱ روزه وی در اعتراض به بازداشت طولانی بدون صدور حکم و تفهیم اتهام صورت می پذیرد.

صدوقی بدنبال چاپ و نشر پوستر تبلیغاتی مجوزدار تیم فوتبال تراکتورسازی به زبان ترکی آذربایجانی در ۲۸ دی ۸۸ بازداشت شده بود.

بر اساس کیفرخواست صادره اتهام این روزنامه نگار آذربایجانی اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم بر علیه امنیت کشور، تبلیغ علیه نظام و ارتباط با بیگانگان عنوان شده است و استنادات دادستان برای طرح این اتهامات چاپ و پخش پوستر تبلیغاتی تیم فوتبال تراکتورسازی با نوشته هایی به زبان ترکی آذربایجانی و مصاحبه با رادیو فردا و رادیو زمانه عنوان است.

صدوقی در مدت بازداشت مورد شکنجه قرار گرفته است. وی از حق دسترسی به وکیل و ملاقات با خانواده در دوران بازجویی محروم بوده است.

سازمان عفو بین الملل طی اطلاعیه ای در ۱۸ اسفند ۸۸ ضمن اشاره به فعالیتهای مسالمت آمیز عبدالله صدوقی در راستای حقوق و آزادیهای آذربایجانیها، خواهان دسترسی این روزنامه نگاز آذربایجانی به امکانات پزشکی، ملاقات با وکیل و آزادی بی قید و شرط وی شده بود.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed