گزارش صدای آمریکا از اعتصاب غذای زندانیان سیاسی آذربایجانی در زندان اردبیل در مصاحبه با محمد رضا فقیهی وکیل دادگستری

صدای آمریکا . برنامه خبرها و نظرها ، جمعه ۲٨ اسفند ۱٣٨٨ - ۱۹ مارس ۲۰۱۰فشار و آزار زندانیان سیاسی آذربایجانی در زندان اردبیل شدت گرفته است.ودود سعادتی، بهروز علیزاده، علی عباسی و رحیم غلامی زندانیان سیاسی آذربایجانی از ۲۲ اسفند ۸۸ به مدت چهار روز دست به اعتصاب غذا زده اند. محمد رضا فقیهی وکیل مدافع سه تن از این زندانیان در گفتگو با فریده رهبر درباره علت اعتصاب غذای آنها می گوید :

در خصوص آقای علی عباسی چون وکالتشان بر عهده بنده نیست من نمی توانم اظهار نظری داشته باشم اما در خصوص ودود سعادتی، رحیم غلامی و بهروز علیزاده اطلاعاتم را می توانم در اختیارتان بگذارم. چندی قبل یکی از زندانیانی که محکوم به اعدام بوده و ایشان در انتظار اجرای حکم خود بود به اتهام خرید و فروش مواد مخدر ایشان به همراه عده ای دیگر به بند هفت زندان که یک بند تقریبا ویژه است و بچه های فعال هویت طلب آذربایجانی که اسامی شان را ذکر کردم است در آنجا بودند منتقل شد. متاسفانه آزار و اذیت از سوی این فرد و همقطاران ایشان نسبت به موکلین ادامه داشت تا اینکه درگیری بین اینها اتفاق می افتد و متاسفانه در این درگیری بینی آقای ودود سعادتی دچار شکستگی و آسیب می شود.در آیین نامه اجرائی سازمان زندانهای ایران آمده زندانیان می بایستی حسب شخصیت و نوع اتهامات افراد طبقه بندی شوند و اصلا قرار دادن چنین فردی در یک سلول یا بند با موکلین من کار صحیحی نبوده است. پس از مدتی این فرد را از آن بند خارج کرده اند و پس از آن مسئولین زنان سر این بچه را کچل می کنند.این هست که موجب شد که موکلین تصمیم به انجام اعتصاب غذا بگیرند و حدود چهار روز هم اعتصاب غذا کردند که بنا به اصرار خانواده ها اعتصاب غذا را به طور موقت متوقف کردند.

صدای آمریکا- موکلین شما به چه اتهامی در زندان هستند و چه نوع فعالیتی داشته اند؟

موکلان بنده به اتهام عضویت در حرکت ملی آذربایجان به پنج سال حبس محکوم شده بودند که ما با استدلالات مختلف توضیح دادیم که اساسا حرکت ملی آذربایجان یک گروه به معنای اخص کلمه نیست و یک جنبش اجتماعی است و هیچ دلیلی بر عضویت این بچه ها در چنین حرکتی به عنوان یک گروه وجود ندارد. دادگاه تجدید نظر استان اردبیل استدلالها را پذیرفت و عضویت در گروه غیرقانونی را منتفی قلمداد کرد اما اتهام اولیه را به اتهام تبلیغ علیه نظام تغییر داد و از بابت این اتهام یک سال به آنها حبس داد.

صدای آمریکا- رئیس قوه قضائیه اعلام کرده اند که به زندانیان واجد شرایط در ایام نوروز مرخصی داده شود. آیا این امر شامل حال موکلین شما هم خواهد شد؟

متاسفانه این مرخصی تا این لحظه که بنده با شما صحبت می کنم در نظر گرفته نشده و علاوه از اینکه این مرخصی داده نشده فشار روحی و روانی و جسمی بر موکلین لحظه به لحظه بیشتر شده است.

تحریریه: ساوالان سسی

برای دانلود ویدئوی مصاحبه اینجا را کلیک کنید

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed