کمپین امضا و اعتصاب غذای آذربایجانیها در انگلیس و آلمان برای آزادی سعید متین پور

جمعه ۶ فروردين ۱٣٨۹ - ۲۶ مارس ۲۰۱۰

ساوالان سسی : کمپین امضا و اعتصاب غذا در انگلیس و آلمان برای آزادی سعید متین پور با همکاری انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ) برگزار شد.

شرکت کنندگان در این مراسمات با توجه به وضعیت وخیم جسمی سعید متین پور در زندان اوین و وقوع دو حمله قلبی پیاپی برای این فعال حقوق بشر آذربایجانی، خواستار دسترسی متین پور به امکان معالجه در خارج از زندان اوین و آزادی بی قید و شرط وی شدند.

محوطه مقابل پارلمان انگلیس در لندن از ۲۵ الی ۲۷ اسفند ۸۸ پذیرای فعالین آذربایجانی بود که با در دست داشتن پلاکاردها و اعتصاب غذای سه روزه اعتراض خود را به حبس سعید متین پور فعال حقوق بشر و روزنامه نگار آذربایجانی به نمایش گذاشتند.

برگزارکنندگان ضمن ارائه توضیحاتی به شهروندان و نمایندگان پارلمان انگلیس در خصوص فعالیتهای حقوق بشری و روزنامه نگاری سعید متین پور سعی نمودند تا توجه شهروندان و رسانه های انگلیس را به وضعیت وخیم جسمی متین پور در زندان اوین تهران جلب کنند. در این مراسم شهروندان انگلیسی با امضای طوماری خواهان آزادی بی قید و شرط متین پور و معالجه وی در خارج از زندان شدند. این مراسم به همت فعالین آذربایجانی در لندن و با حمایت آداپ( انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران) برگزار شده بود.

در مراسمی دیگردر سالن سینما گلوریای شهر هایدلبرگ آلمان اعضای آداپ با همکاری سازمان عفو بین الملل آلمان روز یکشنبه ۱۲ اسفند ۸۸ اقدام به جمع آوری امضا برای آزادی سعید متین پور و اطلاع رسانی در خصوص وضعیت وخیم جسمی وی در زندان اوین و ممانعت مسئولین قضایی و امنیتی ایران از دسترسی او به امکانات پزشکی در خارج از زندان نمودند.در جریان برگزاری این کمپین بروشورهایی حاوی اطلاعاتی در خصوص ترکهای آذربایجانی در ایران و وضعیت نقض حقوق بشر در منطقه آذربایجان به شهروندان آلمانی ارائه گردید.

سعید ساعد از اعضای آداپ در آلمان که مسئولیت برگزاری کمپین را برعهده دارد در مصاحبه با خبرنگار ما گفت : « کمپین امضای آداپ و عفو بین الملل آلمان مورد استقبال گسترده شهروندان آلمانی قرار گرفته است و با توجه به وجود حسیات ضد نژادپرستی در جامعه آلمان شهروندان این کشور خواهان آشنایی هرچه بیشتر نسبت به مسئله نژادپرستی اعمال شده بر آذربایجانیها در ایران می باشند». ساعد افزود : «ما با برگزاری این کمپین و گسترش آن به شهرهای دیگر آلمان در صددیم تا مردم آلمان را با مسئله نقض حقوق اولیه انسانی آذربایجانیها در ایران آشنا کرده و توجه دولت این کشور را به این مسئله جلب کنیم که از مسئولین ایران بخواهد تا امکان دسترسی سعید متین پور به امکانات پزشکی در خارج از زندان را فراهم کرده و بدون قید و شرط وی را آزاد کند».

سعید متین پور فعال حقوق بشر و روزنامه نگار آذربایجانی است که در جریان پرونده مربوط به حضور عده ای از شخصیتهای آذربایجانی در کنفرانسی حقوق بشری در کشور ترکیه به هشت سال حبس تعزیری محکوم گردیده است. این روزنامه نگار آذربایجانی در اثر شکنجه های اعمال شده بر وی در دوران بازداشت موقت دچار ناراحتی های قلبی، ریوی، سردرد و کمردرد شدید شده است.

اتهام متین پور همکاری با دول خارجی متخاصم و تبلیغ علیه نظام عنوان شده است. مدافعان حقوق بشر در آذربایجان اتهامات وارده به متین پور را بی اساس دانسته و تصریح می کنند که متین پور صرفاً به دلیل فعالیت هایش در عرصه روزنامه نگاری و دفاع از حقوق بشر در آذربایجان مورد خشم حکومت ایران قرار گرفته است.

سازمانهای بین المللی حقوق بشر از جمله عفو بین الملل و گزارشگران بدون مرز متین پور را زندانی عقیده و وجدان نامیده و خواهان آزادی بی قید و شرط وی می باشند.کمپین امضا برای آزادی سعید متین پور در آلمان
کمپین امضا و اعتصاب غذا برای آزادی سعید متین پور در مقابل پارلمان انگلیس

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed