بازداشت و ضرب و شتم فعالین مدنی آذربایجانی پس از تشویق کشتی گیران ترک

دوشنبه ۱۰ اسفند ۱٣٨٨ - ۱ مارس ۲۰۱۰

ساوالان سسی : رحیم حسین زاده (کارمند سازمان آب و فاضلاب استان قم) و روح الله حیدری از فعالین مدنی آذربایجانی روز جمعه ۷ اسفند ۸۸ در جریان مسابقات بین المللی کشتی یادگار امام توسط ماموران امنیتی و انتظامی قم بازداشت شدند.

نیروهای امنیتی در جریان این مسابقات با حمله به آذربایجانیهای حاضر در سالن حیدریان قم، اقدام به ضرب و شتم آنها نموده و این دو شهروند آذربایجانی را بازداشت کرده اند.

بازداشت این فعالین بدنبال طرح شعارهای «آذربایجان وار اولسون ؛ ایسته مین خوار اولسون»، «یاشاسین آذربایجان» و «زنجان تبریز همدان ؛ یاشاسین آذربایجان» توسط آذربایجانیهای حاضر در سالن و تشویق کشتی گیران ترک شرکت کننده در این مسابقات صورت گرفته است.

به گفته نزدیکان خانواده این فعالین اتهام این افراد اشاعه پان ترکیسم از طریق تشویق کشتی گیران ترک شرکت کننده در این تورنمنت بین المللی عنوان شده و پرونده در شعبه ۵ دادرسی دادگستری استان قم در جریان است.

شایان ذکر است که نیروهای امنیتی سال گذشته نیز در جریان برگزاری این تورنمنت بین المللی و بدنبال تشویق کشتی گیران ترک شرکت کننده در این مسابقات، جلال ذوالفقاری و محمد سلیمانی از فعالین مدنی آذربایجانی در قم را بازداشت نموده بودند که بدنبال اعتراض کنفدراسیون جهانی کشتی(فیلا) این افراد پس از چند ساعت بازداشت آزاد شدند.

مسابقات تورنمت بین المللی کشتی فرنگی یادگار امام هر ساله با شرکت کشتی گیران ایران و دیگر کشورها از جمله کشورهای آذربایجان،ترکیه،قزاقستان،عراق و ارمنستان در قم برگزار می شود.

سرکوب و ممانعت از بروز احساسات ملی آذربایجانیها در جامعه و میادین ورزشی ایران در ماههای گذشته افزایش یافته است به گونه ای که شهروندان آذربایجانی حین تشویق تیم ورزشی مورد علاقه خود بازداشت و مورد آزار و اذیت و ضرب و شتم قرار می گیرند و زندانی می شوند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed