در لندن برگزار میشود;اعتصاب غذا و کمپین جمع آوری امضاء برای آزادی زندانیان سیاسی آذربایجان

شنبه ۲۲ اسفند ۱٣٨٨ - ۱٣ مارس ۲۰۱۰

بی تی ان: هم زمان با افزایش فشارها بر فعالین حرکت ملی آذربایجان و اوضاع نگران کننده زندانیان سیاسی آذربایجانی جمعی از فعالان ملی در مقابل پارلمان انگلیس در لندن دست به اعتصاب غذا زده و به جمع آوری امضا مبادرت خواهند کرد.

یکی‌ از ترتیب دهندگان این کمپین در تماس با "بی‌ تی‌ ان" ضمن اعلام این خبر افزود: جمعی از فعالان حرکت ملی در مقابل پارلمان انگلیس در لندن دراعتراض به اعمال خشونت و احکام نامتعارف صادره از سوی دادگاه‌های ایران به مدت ۳ روز از ۱۶ تا ۱۸ مارس اعتصاب غذا نموده و همزمان به کمپین جمع آوری امضاء برای آزادی بی‌قید و شرط زندانیان سیاسی دربند از جمله سعید متین پور؛ ژورنالیست و فعال برجسته آذربایجانی که دوبار در زندان سکته قلبی نموده و از وضعیت حادی برخوردار است؛ خواهند پرداخت.

وی ادامه داد: تعداد دیگری از زندانیان در اردبیل نیز مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند که رساندن این حقایق تلخ به مجامع جهانی حقوق بشر و افکار عمومی در اقصا نقاط جهان هدف اصلی این اعتصاب غذا و کمپین می باشد.

گفتنی است مراجعات مکرر وکیل و خانواده متین پور به مسئولین قضائی و درخواست مرخصی وی جهت درمان در خارج از زندان تا کنون بی‌نتیجه مانده است و خانواده به شدت نگران وضعیت جسمی این فعال حقوق بشر آذربایجانی در زندان اوین تهران هستند..

مقامات قضائی از ارائه پاسخ به درخواست مرخصی این روزنامه نگار زندانی امتناع میکنند.مسئولین اجرای احکام دادگستری تهران به خانواده متین پور گفته اند که پرونده او در اجرای احکام دادگستری موجود نیست و زندانیان امنیتی حق استفاده از مرخصی را ندارند.

همچنین مسئولین زندان اوین در ملاقات خانواده این فعال حقوق بشر با وی مشکل آفرینی می کنند و مانع از ملاقات خانواده با وی در روزهای مقرر علیرغم در دست داشتن نامه دادگاه می شوند.

لازم به ذکر است که متین پور در اثر شکنجه‌های اعمال شده بر وی در دوران بازداشت موقت دچار ناراحتی‌های قلبی، ریوی، سردرد و کمردرد شدید شده است.

این فعال حقوق بشر آذربایجانی پس از دستگیری در ۴ خرداد ۸۶ و تحمل ۹ ماه بازجویی تحت شکنجه جسمی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران محاکمه و در جریان پرونده مربوط به حضور عده‌ای از شخصیتهای آذربایجانی در کنفرانسی حقوق بشری در کشور ترکیه به هشت سال حبس تعزیری محکوم گردیده است.

اتهام متین پور همکاری با دول خارجی متخاصم و تبلیغ علیه نظام عنوان شده است اما در حکم صادره اشاره‌ای به اینکه منظور از متخاصم کدام دولت بوده نشده است. مدافعان حقوق بشر در آذربایجان اتهامات وارده به متین پور را بی‌اساس دانسته و تصریح می کنند که متین پور به دلیل فعالیت‌هایش در عرصه روزنامه نگاری و دفاع از حقوق بشر در آذربایجان مورد خشم حکومت ایران قرار گرفته است.

سازمانهای بین المللی حقوق بشر از جمله عفو بین الملل و گزارشگران بدون مرز متین پور را زندانی عقیده و وجدان نامیده و خواهان آزادی بی‌قید و شرط وی می باشند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed