مصاحبه صدای آمریکا با یاشار حکاک پور مسئول روابط عمومی آداپ در خصوص قتل مجید امیری شاعر آذربایجانی در تبریز

صدای آمریکا . برنامه خبرها و نظرها ، يکشنبه ۹ اسفند ۱٣٨٨ - ۲٨ فوريه ۲۰۱۰به نوشته ارگان خبری انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی جسد مجید امیری شاعر آذربایجانی و کارمند دیوان محاسبات آذربایجانشرقی در هفتم بهمن ماه در گاراژ خانه خود پیدا شده است.یاشار حکاک پور سخنگوی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران(آداپ) در گفتگویی با خبرنگار صدای آمریکا درباره مجید امیری چنین می گوید :

جسد مجید امیری شاعر آذربایجانی و کارمند دیوان محاسبات آذربایجانشرقی که به طرز مشکوکی جان باخته بود روز ۷ بهمن ۸۸ در گاراز منزلش در تبریز پیدا شده است.

امیری در زمینه مبارزه با فساد اداری در آذربایجان فعال بوده و چندین بار در جهت از بین بردن فساد در منطقه آذربایجان نامه هایی به سران نظام نوشته بود. ایشان همچنین دیوان شعری به زبان ترکی آذربایجانی دارند و در زمینه شعر و ادب آذربایجانی فعال بودند.

به گفته نزدیکان آقای امیری ایشان از طرف اداره اطلاعات تبریز به خاطر اعتراضاتشان نسبت به فساد اداری موجود در آذربایجان تهدید به مرگ شده بودند و ماموران پزشکی قانونی بعد از اینکه جسد ایشان را به این اداره منتقل کردند اجازه ندادند که خانواده آقای امیری، جسد را ببینند و علت مرگ آقای امیری را گاز گرفتگی ناشی از دود اگزوز ماشین عنوان کرده اند.

ماموران اداره اطلاعات خانواده آقای امیری را تهدید کرده اند و از پیگیری علت مرگ منع کرده اند و در نهایت در اثر تهدیدات خانواده راضی شده اند تا جسد دفن شود.

به گفته نزدیکان این شاعر آذربایجانی به هنگام پیدا شدن جسد آثار ضرب و شتم و خونریزی بر روی بدن مقتول مشخص بوده است.

صدای آمریکا – آقای حکاک پور ایشان چرا مورد بازخواست وزارت اطلاعات قرار گرفته اند و چرا تحت فشار بوده اند؟

مجید امیری در رابطه با پرونده های فساد مسئولین اداری و سران نظام در منطقه آذربایجان فعالیت داشته اند و فعالیتهای ایشان از نظر وزارت اطلاعات به عنوان مسئله امنیتی تلقی شده و ایشان را برای اینکه از انجام وظیفه قانونیشان در مبارزه با فساد اداری بازدارند وی را به اداره اطلاعات احضار کرده اند و به مرگ تهدید کرده بودند.

به گفته نزدیکان آقای امیری، ایشان روی پرونده ای کار می کردند که در رابطه با اداره آگاهی استان آذربایجانشرقی بوده و مسئولین اداره آگاهی قصد داشته اند رشوه سیصد میلیون تومانی به وی پرداخت کنند اما ایشان قبول نکرده و بعد از اینکه ایشان این مسئله را رد کرده اند از طرف اداره اطلاعات احضار و مورد تهدید قرار گرفته بودند.

تحریریه : ساوالان سسی

ویدئوی مصاحبه را از اینجا دانلود کنید

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed