مصاحبه صدای آمریکا با فیروز یوسفی فعال مدنی آذربایجانی و درجه دار اخراجی ارتش

صدای آمریکا . برنامه خبرها و نظرها ، شنبه ۲٨ فروردين ۱٣٨۹ - ۱۷ آوريل ۲۰۱۰فیروز یوسفی در ۱۲ اسفند ماه ۸۸ طی حکمی که از سوی کمیسیون رسیدگی به تخلفات کارکنان ارتش صادر شد پس از ده سال سابقه کار، از ارتش اخراج و بازخرید اجباری شد. دلیل اخراج وی همکاری با گروههای تجزیه طلب، اقدام علیه امنیت ملی و ترویج قوم گرایی و پان ترکیسم عنوان شده است. فیروز یوسفی در حال حاضر به قید وثیقه موقتا آزاد است اما پرونده وی در دادگاه انقلاب در جریان است. آقای یوسفی در گفتگو با فریده رهبر درباره اتهامات خود چنین گفته است :

اتهامات اقدام علیه امنیت ملی، ترویج قومیت گرایی و پان ترکیسم و فعالیتهای تجزیه طلبانه را به من نسبت داده اند البته اینها از درخواست تحصیل به زبان مادری به عنوان خواسته ای تجزیه طلبانه نام می برند. پرونده من در کمیسیون رسیدگی به تخلفات کارکنان نیروی زمینی ارتش مورد بررسی قرار گرفت و جلسه ای برای من تشکیل شد که رای صادره کمیسیون اخراج بود که بعدا بازخرید اجباری شدم.

صدای آمریکا - آیا شما وکیلی دارید؟

نه من وکیلی ندارم چون کمیسیون رسیدگی به تخلفات ارتش دادگاهی نیست که ما آنجا وکیل بگیریم و یا وکیل آنجا حضور داشته باشد. فقط اعضای کمسیون برای افراد تصمیم می گیرند.

در همان جلسه من خواستم اعتراض کنم که گفتند شما هر چقدر اعتراض کنید اعتراض شما هیچ تاثیری ندارد چون حفاظت اطلاعات ارتش آخرین نظر را می دهد و نظر آنها هم این است که من صلاحیت امنیتی ندارم و نباید در ارتش بمانم. هنوز هیچ حکمی از سوی دادگاه انقلاب صادر نشده اما اینها خودسرانه من را اخراج کردند و این تصمیم اصلا قانونی نیست.

صدای آمریکا - فعالیتهای شما چگونه بوده و تا چه حد اتهامات قومیت گرایی، پان ترکیسم و تجزیه طلبی را قبول دارید؟

من ۲۵ آبان ۸۷ در تهران دستگیر شدم و مدت ۲۴ روز در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین بودم. من بدلیل نشر جزواتی با مطالبی در خصوص نقض حقوق ملت ترک، نقض حقوق زنان و نقض حقوق بشر دستگیر شدم. دستگیری دومم ۲۷ اسفند ۸۷ مصادف با شب چهارشنبه سوری در شهر مراغه بود که اتهامم پخش تبریک نامه عید نوروز به زبان ترکی بود که اینها همه این فعالیتهای من را فعالیتهای تجزیه طلبانه و یا پان ترکیسم می نامند. من این اتهاماتی را که به من وارد شده را قبول ندارم و فعالیت من فعالیت مدنی بوده و مدنی است و می خواهم که دادگاه عادلانه ای برای پرونده من تشکیل شود.

تحریریه : ساوالان سسی

فایل ویدئویی مصاحبه را از اینجا دانلود کنید

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed