پساب حوضچه های کاوه سودا به اراضی روستایی بناب سرازیر شد

دوشنبه ۶ ارديبهشت ۱٣٨۹ - ۲۶ آوريل ۲۰۱۰

تبریز - خبرگزاری مهر: درپی بارندگیهای اخیر تعدادی از حوضچه های پساب کارخانه کاوه سودای مراغه شکسته شده و باعث جاری شدن سیل به روستاهای شهرستان بناب به ویژه ینگی کند خوشه مهر شده است.

گزارش خبرنگار مهر در بناب حاکی است، به دنبال اعلام اهالی روستا مبنی بر شکسته شدن یکی از لاگن های پساب این کارخانه و جاری شدن سیل ناشی از این پساب به روستای ینگی کند خوشه مهر مسئولان شهرستان به محل رفتند تا از نزدیک موضوع را بررسی کنند.

فرماندار بناب، بخشدار مرکزی، پرسنل نیروی انتظامی، شهرداری، هلال احمر و سایر ادارات و ارگان ها ونهادها به منظور بازدید محل از نزدیک و رسیدگی به این امر در روستای مذکور حضور یافتند.

به گفته اهالی روستا این اولین بار است که پساب این کارخانه در این حجم عظیم وارد روستا شد و باعث شد خسارات سنگینی به خانه ها و همچنین کشاورزی این روستا وارد آورد.

سیل ناشی از این پساب به خانه ها نفوذ کرد و زهکش روستا نتوانست حجم سنگین آن را تحمل کند و در نتیجه پساب کارخانه کاوه سودای مراغه به خانه های روستاییان وارد شد، به نحوی که بسیاری از اهالی روستا خانه های خود را تخلیه کردند.

حوضچه های جمع آوری پساب کارخانه کاوه سودا

اهالی روستای مذکور با انتقاد بسیار شدید اظهار داشتند باید این اتفاق می افتاد تا مسئولین در این روستا حضور یابند و ببینند کاوه سودای مراغه چه بلایی بر سر ما می آورد.

پساب ناشی از این کارخانه که بر اثر ترکیدن لاگن ها به روستای ینگی کند خوشه مهر جاری شد، روستای خوشه مهر را نیز مورد هدف قرار داد.

اهالی روستای ینگی کند خوشه مهر گفتند دیگر در زمینهایی که پساب این واحد صنعتی جاری شد امکان کشت و کشاورزی از بین رفته و در آینده نزدیک به بیابان تبدیل خواهد شد.

از سویی دیگر خبر رسید یکی دیگر از لاگن های این کارخانه نیز ترک برداشته است و امکان سرازیر شدن آب این حوضچه نیز به روستای مذکور وجود دارد و همین موضوع باعث شد تا اهالی سراسیمه به جمع کردن وسایل خانه های خود و انتقال آن به مناطق دیگر اقدام کنند.

موضوع پساب کارخانه کاوه سودای مراغه که باعث خشک شدن باغات کشاورزان شهرستان بناب شده است و همچنین سلامتی آنان را به خطر انداخته از سالیان پیش مطرح بوده و اهالی روستاهایی که در مسیر فاضلاب این واحد صنعتی قرار دارند چندین طومار به مقامات استانی و کشوری در اعتراض به آن نوشته اند که تابه حال نتیجه بخش نبوده و کاوه سودا همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد.

هنوز خسارات ناشی از این سیل برآورد نشده است و در دست بررسی است.

کارخانه کاوه سودای مراغه که به شدت پساب های خطرناکی تولید می کند به یکی از معضلات اساسی محیط زیست منطقه تبدیل شده اما جالب اینکه با وجود دستور ویژه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست این مجموعه به فعالیت خود ادامه می دهد.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed