لغو مجوز تشکل دانشجویی آرمان دانشگاه آزاد تبریز و بازجویی اعضای این تشکل در دادگاه

جمعه ۱۰ ارديبهشت ۱٣٨۹ - ٣۰ آوريل ۲۰۱۰

ساوالان سسی : تشکل دانشجویی آرمان، تنها تشکل مجوزدار دانشجویان آذربایجانی در دانشگاههای ایران لغو مجوز و اعضای آن به دادگاه احضار و مورد بازجویی قرار گرفتند.

اعضای شورای مرکزی این تشکل دانشجویی می گویند مسئولین هیات نظارت بر تشکلهای دانشجویی دانشگاه آزاد تبریز روز دوشنبه ۶ اردیبهشت ۸۹ حکم کتبی انحلال این تشکل دانشجویی را به آنها داده اند.

ماموران حراست دانشگاه آزاد تبریز پس از صدور حکم انحلال این تشکل دانشجویی آذربایجانی، با همراهی ماموران اداره اطلاعات تبریز به دفتر این تشکل رفته و پس از ضبط بعضی مدارک دفتر این تشکل را پلمپ کرده اند.

هیات نظارت بر تشکلهای دانشجویی دانشگاه تبریز دلایل لغو مجوز و انحلال این تشکل دانشجویی آذربایجانی را به صورت رسمی اعلام نکرده است اما بر اساس شنیده ها قومیت گرایی و عدول از اساسنامه در عملکرد سال گذشته تشکل دلیل اصلی لغو مجوز آرمان عنوان می شود.

از سویی دیگر قادر نوروزی دبیر تشکل آرمان روز سه شنبه ۷ اردیبهشت ۸۹ به شعبه سوم بازپرسی دادسرای تبریز احضار و پس از سه روز پی بازجویی پی در پی توسط قاضی هاشم زاده به قید وثیقه ده میلیون تومانی آزاد شده است.

اتهام نوروزی تبلیغ علیه نظام و گرایش به فرقه دموکرات آذربایجان است و استنادات قاضی برای طرح این اتهام چاپ ویژه نامه ای با موضوع زنان توسط تشکل آرمان و به مناسبت برگزاری همایش «نقش زنان در جنبشهای اجتماعی آذربایجان» در روز جهانی زن عنوان شده است.

ماموران امنیتی ایران اسفند ۸۸ ویژه نامه منتسب به تشکل دانشجویی آرمان را در یکی از چاپخانه های شهر مرند توقیف کرده بودند. مامورین پس از توقیف این نشریه دانشجویی فاطمه نصیرپور از اعضای تشکل آرمان را بازداشت کرده و قادر نوروزی دبیر این تشکل را به حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی احضار و مورد بازجویی قرار داده بودند.

چندی پیش نیز مسئولین دانشگاه آزاد تبریز چهار تن از اعضای شورای مرکزی این تشکل آرمان را از ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس محروم کرده و با دخالت در انتخابات شورای مرکزی این تشکل دانشجویی اقدام به رد صلاحیت عده ای از کاندیداها نموده بودند.

تشکل دانشجویی آرمان تنها تشکل دانشجویی دانشجویان آذربایجانی در دانشگاههای کشور می باشد که توانسته بود از وزارت علوم و سازمان مرکزی دانشگاه آزاد مجوز فعالیت دریافت کند و از سال ۸۲ تاکنون اقدام به برگزاری سمینارها و نشر نشریات در زمینه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آذربایجان می نمود.

در سالهای گذشته اکثر تشکلها و نشریات دانشجویان آذربایجانی لغو امتیاز شده اند و مقامات ایران از فعالیت هرگونه تشکل دانشجویی دانشجویان آذربایجانی در سطح دانشگاههای کشور ممانعت می کنند و دانشجویان فعال آذربایجانی را بازداشت و زندانی می کنند به گونه ای که در سال ۸۵ و بدنبال برگزاری روز جهانی زبان مادری در دانشگاه زنجان، تشکل جمعیت اسلامی دانشجویان این دانشگاه منحل و دبیر آن از دانشگاه اخراج شد.

اعضای تشکل دانشجویی آرمان بدنبال لغو مجوز تشکل و برخورد با اعضای این تشکل بیانیه ای صادر کردند که متن بیانیه بدین شرح است:


اولو تانرینین آدیله

بیز وطن مجنون ائل عاشیقی صولح عسگرییک

بیز وطن نامیینه اولسک دیریلردن دیرییک

روز دوشنبه ششم اردیبهشت هشتاد ونه مصادف با دلخوشی عده ای بود که به زعم خود سد محکمی بر حرکتهای دانشجویی و جنبشهای مدنی آزربایجان، علم کرده بودند و خواستار درجاتی رفیع تر از افرادی معلوم الحال در آینده بودند.

دوشنبه فرصتی بود که مسئولین دانشگاه به جای اینکه در برابر فعالیت های دانشجویی دیوار بتنی بسازند آسیاب به پا میساختند اما شاید فراموش کرده بودند که این عمل همانند قانون به مصابه تیغ دو لبه میباشد،که روزی بر این مسئولین هم از طرف مسئولینی دو لبه خواهد بود.

دوشنبه به گمان برخی از افراد معلوم الحال به زعم خود صدای یک تشکل دانشجویی را بریدند، آنهم تشکل دانشجویی آرمان، تشکلی که تمام هم وغم خود را چهارچوب قانون اساسی و اساسنامه دانشگاه آزاد،معطوف به آزربایجان ساخته بود و خواستار حقوق دانشجویان و مردمی بود که تنها خواستار احقاق حقوق به اجرا در نیامده خویش بودند.تشکلی که شرف و اعتیار خود را در اجرا و تداوم کلاسهای تورکی در ۴ ترم متوالی اجرای دهها همایش از جمله بزرگداشت ستارخان و شخ محمد خیابانی و... میدانست.

آرمان تا دیروز یک تشکل سیاسی فرهنگی بود اما امروز به آیینه ای در برابر مسئولان و ملت آزربایجان بدل شد.آنانی که این تشکل را با اجرای اینگونه اعمال مورد بی مهری و تاخت و تاز قرار دادند باید بدانند که با واسطه این فعالیت ها گفته هایی همچون تجزیه طلب و پان تورک و...به حقیقت نرسید و قرار هم نبود برسد.چون این تشکل صدای رسای یک ملت به گوش تمام مسئولان بود و با استقبالی که از فعالیت های این تشکل می شد و مسئولین این را به عینه می دیدند بایستی درک میکردند که با انجام این گونه فعالیت ها نه تمامیت ارضی مملکت به خطر می افتاد و نه مرزهای ایران مورد حمله قرار میگرفت اما....

اما مسئول محترم،آرمان در شهر خود به دست شهروندان و دانشجویان خود بسته نشد آرمان ظاهرا یک اتاق بود و همان اتاق هم خواهد ماند،اما مسئولان محترم دست به اقدامی بزرگ زدنند و آرمان واقعی را به ۳۰ هزار دانشجوی دانشگاه آزاد تبریز تقسیم کردند.

من بعد هر دانشجوی این دانشگاه برای خانواده خود کلاس ترکی برگزار میکند چون دیگر احتیاجی برای کسب مجوز برای اصل ۱۵ وجود ندارد.

اما حال و هوای به ظاهر آرام دانشگاه در روز دوشنبه شنیدنی است روزی که برای بستن درب اتاق تشکل فضا خاص میشود روزی که تعدادی از نیروهای نظامی و امنیتی در داخل دانشگاه دنبال اهداف خاص خود میگردند،روزی که هیچ یک از مسئولین دانشگاه از اجرای قانون شورای فرهنگی اطاعت نمی کنند و صدای یک جمع دانشجویی را به اصطلاح خفه میکنند و دردناکتر از همه اینکه دوشنبه هنگامی که مسئولی عکس دختران و پسران عضو تشکل را در لپتاپش نشان اعضا تشکل داده و آنها را تهدید به کارهای غیر از شان انسانی میکند که قلم از نوشتن آن معذور است،که دیگر جز سکوت چه کنیم؟؟؟

اما این حرکت مایه افتخار تمام اعضای تشکل است چون تنها یک عنصر ضعیف است که هیچگاه احتیاجی به دشمن و مشکل تراشی ندارد اما این مهر و شرف را یدک میکشد که سراپا و با قدرت بماند و خاری شد به چشم دشمنان وطنی آزربایجان.آری مردان و زنان راستین خدا ایستاده میمیرند.

پس امروز دانشجوی آزربایجانی باید سر را بالا گرفته و بگوید در دانشگاهی تحصیل میکنم که صدای حق را میبرند.

آزربایجان باز هم همانند قبل مثل نگینی می درخشد و با بسته شدن آرمان بازهم حقیقتهای آن گفته خواهد شد اما آنانی که خود را در مقابل حقیقتی بنام آزربایجان قرار میدهند باید بدانند که آزربایجان همزاد تاریخ است و ما احتیاجی به قهرمان نداریم که در مقابل شما بایستد چون ملت آزربایجان همواره قهرمان بوده است و خواهد بود.

و در آخر از تمامی افرادی که با نیاتی خالص و عشقی سرشار به موطنشان در این تشکل از بدو تاسیس فعالیت نموده و همچنین از تمامی افراد و اشخاصی که احترام به نام آزربایجان را برای خود افتخار میدانستند و میدانند تشکر نموده و دست تک تک اعضای تشکل را از هیئت موسسین گرفته تا تمامی کسانی که تا آخرین روز حیات تشکل فعالیت مینمودند و بالاخص اعضای شورای عمومی و مرکزی تشکل را بوسیده و به گنجینه و به افتخارات شخصی خود میسپاریم.

همچنین به اطلاع دانشجویان میرساند در اعتراض به انحلال تشکل آرمان راس ساعت ۱۳ امروز از فلکه اصلی دانشگاه به طرف دفتر تشکل به صورت کاملا آرام و در سکوت مطلق حرکت خواهد شد.

نیسگیل او چرچی یه قالسین کی جواهر نه دی،قانمیر

فیکری آلاتمادادیر خالقی ائلین حالینا یانمیر

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed