بیانیه اعتراضی جبهه مشارکت استان آذربایجان شرقی پیرامون وقایع اخیر در اطراف دریاچه ارومیه

جمعه ۲۰ فروردين ۱٣٨۹ - ۹ آوريل ۲۰۱۰

ساوالان سسی : بدنبال دستگیری شهروندان آذربایجانی در جریان همایش دفاع از دریاچه ارومیه جبهه مشارکت ایران شاخه استان آذربایجانشرقی ضمن انتشار بیانیه ای سرکوب مردم و بازداشت گسترده مدافعان آذربایجانی محیط زیست را محکوم کرد و خواهان آزادی بی قید و شرط آنها شد.

در قسمتی از بیانیه ضمن محکومیت سرکوب آذربایجانیها در روز ۱۳ فروردین آمده است : «آیا مردمی که طبق اصول قانون اساسی، تمام ارکان حاکمیت کشور منوط به آرا و انتخاب آنان است و حق اظهارنظر و تشکیل اجتماعات مسالمت آمیز جزو حقوق اولیه آنان می باشد، باید برای یک اعتراض زیست محیطی که حیات سرزمین مادری خویش را مخاطره آمیز نموده است، چنین سرکوب و تحقیر شوند؟»

متن کامل بیانه جبهه مشارکت آذربایجانشرقی بدین شرح است :

در روزهای آغازین سال جدید و در شرایطی که انتظار می رفت خاطرات تلخ سال ۸۸ پایان پذیرد، خبر سرکوبی و دستگیری جمعی از مردم آذربایجان توسط نیروهای امنیتی که همزمان با روز طبیعت برای اظهار دردمندی و ناراحتی خویش از پسروی و خشکیدن دریاچه ارومیه در محل پل شهید کلانتری تجمع کرده بودند، سال نو را بار دیگر به خاطرات تلخ و ناگوار سال قبل اتصال داد و تاُسف عمیقی را فراهم ساخت.

مردمی که آمده بودند با ریختن یک لیوان آب به دریاچه تکیده ارومیه بار دیگر امواج خروشان آن را آرزو کنند و زندگی را در آب و آبادانی و سبزی روزگار بجویند، با کمال تاُسف با گاز اشک آور و برخورد نیروهای امنیتی و دستگیری هموطنان خود مواجه گردیدند. جای سوُال است اگر مردم نمی توانند در یک حرکت نمادین یک لیوان آب به دریاچه ارومیه بریزند و شادابی و پرآبی آن را بخواهند، پس چه می توانند؟

آیا مردمی که طبق اصول قانون اساسی، تمام ارکان حاکمیت کشور منوط به آرا و انتخاب آنان است و حق اظهارنظر و تشکیل اجتماعات مسالمت آمیز جزو حقوق اولیه آنان می باشد، باید برای یک اعتراض زیست محیطی که حیات سرزمین مادری خویش را مخاطره آمیز نموده است، چنین سرکوب و تحقیر شوند؟

جبهه مشارکت منطقه آذربایجان شرقی این برخورد قهرآمیز را محکوم نموده و آزادی فوری دستگیرشدگان این واقعه را خواستار است و با تاُکید بر حقوق مردم در قانون اساسی برای حرکت قانونی و مسالمت آمیز در راستای احقاق حقوق شهروندی خویش، تحمل، شکیبایی و مدارا با مردم از سوی نهاد های دولتی در چهارچوب قانون را، یگانه راه پیش رو می داند.

جبهه مشارکت منطقه آذربایجان شرقی با تاکید بر مفاد بیانیه تحلیلی خویش در مورخه ۱۹ خرداد ۱۳۸۵در آینده نزدیک نیز مجدداٌ در خصوص حقوق مردم آذربایجان و تهدیدات پیش رو، مواضع تحلیلی خود را اعلام خواهد نمود.

جبهه مشارکت ایران اسلامی منطقه آذربایجان شرقی

۱۶ فروردین ۱۳۸۹

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed