گزارش رادیو بین المللی فرانسه از اعتصاب غذا در زندانهای آذربایجان در مصاحبه با محمدرضا فقیهی وکیل دادگستری

چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱٣٨۹ - ۱۴ آوريل ۲۰۱۰

مطابق اخبار رسیده سه تن از زندانیان سیاسی زندان اردبیل ، از روز ۱۲ فروردین ، برای دومین بار دست به اعتصاب غذا زده اند . این در حالی است که هفده زندانی سیاسی دیگر در زندان ارومیه هم دست به اعتصاب غذا زده اند. اخبار تایید نشده ای که به گوش وکیل زندانیان اردبیل رسیده است ، حاکی از آن است که سه زندانی این زندان که پس از اعلام اعتصاب غذا به سلول های قرنطینه منتقل شده بودند، محتملاً به زندان اصلی برگشته اند. محمد رضا فقیهی وکیل سه زندانی سیاسی زندان اردبیل در گفتگوئی با بیژن برهمندی(خبرنگار رادیو فرانسه) درباره وضعیت زندانیان توضیحاتی داده است.

رادیو فرانسه - از آقای محمدرضا فقیهی حقوقدان و وکیل مدافع این زندانیان می پرسم از احوال آنها چه خبری دارید؟

چون امکان تماس تلفنی برای موکلینم وجود ندارد آنها در ایام اخیر به من زنگ نزده اند.من به طور دقیق از اوضاع روحی و جسمانی فعلی آنها نمی توانم اطلاع داشته باشم اما یکی از دوستانی که در زندان اردبیل هست و او هم موکل بنده است و به اعتبار پیگیری پرونده اش با بنده تماس گرفته بود چون بچه ها به اعتبار اعتصاب در قرنطینه زندان اردبیل نگهداری می شدند به روایت آن موکلم اجالتا از قرنطینه خارج شده اند و مجددا به بند سابق بازگردانده شده اند. این امر می تواند حاکی از این باشد که در واقع پیام بچه ها و صدای اعتراض بچه ها کم و بیش به گوش مسئولین رسیده و به هرحال ممکنه که حدی از محدودیتهایی که وجود داشته برداشته شده است و از این روست که بچه ها ممکن است که پذیرفته باشند به صورت موقت باز اعتصاب خودشان را متوقف کنند و به این اعتبار آنها از قرنطینه مجددا به بند منتقل شدند.

رادیو فرانسه - آقای فقیهی علت اعتصاب غذای این افراد چیست؟

بچه ها دو نوبت اعتصاب کردند یکی مربوط به اواخر اسفند ماه بوده که حوادثی که برایشان پیش آمده بود از جمله درگیری یکی از زندانیان سابقه دار محکوم به اعدام در زندان اردبیل با یکی از موکلین که موجب آسیب و شکستگی بینی آقای ودود سعادتی شد که نشان می داد زندان در امر تشخیص، تفکیک و طبقه بندی زندانیان حسب شخصیت آنها دقت کافی به خرج نداده و یک کسی را با این کیفیت در بند موکلینم قرار داده که منجر به درگیری و آسیب یکی از موکلین شده است. در واقع محدودیت مکالمات تلفنی و اینکه به آنها مرخصی داده نشد و مراجعاتی به آنها در داخل زندان شده و از آنها خواسته شده است که برای استفاده و برخورداری از مرخصی از کرده خودشان اعلام ندامت کنند که مجموعه ای از این اوضاع و احوال موجب شد که به نشانه اعتراض موکلینم اقدام به اعتصاب غذا کنند. به درخواست خانواده ها اعتصاب نوبت اول شکسته شد.مجدادا بنا به تضییقات دیگری که در سال جدید پدید آمد اینها باز اقدام به اعتصاب غذا کردند که شما گفتید که این اعتصاب از ۱۲ فروردین آغاز شده است. گمان می کنم محتمل است که بخشی از محدودیتها برطرف شده باشد که آنها پذیرفته باشند که به طور موقت اعتصابشان را متوقف کنند.

رادیو فرانسه - آقای فقیهی پرونده این زندانیان چه چیزی است و به چه دلیلی دستگیرشان کرده اند؟

بچه ها بچه های هویت طلب آذربایجان هستند.سالها برای رفع تبعیضهای ناروای اقتصادی و از این قبیل و در واقع برای اجرای اصل ۱۵ و اصل ۱۹ قانون اساسی و اینکه به آنها اجازه داده شود حسب اصل ۱۵ قانون اساسی زبان مادریشان یعنی زبان ترکی بتواند در کنار زبان رسمی که رایج هست در ایران یعنی زبان فارسی بتونه در مدارس و دانشگاهها تدریس بشه فعالیت می کرده اند. خواسته های این بچه ها کاملا مشروع و قانونی است. اینکه به بچه ها نسبت داده می شد که اینها تجزیه طلب هستند واقعا اینها نه داعیه تجزیه کشور را داشتند. هیچ انسان باشرفی مبادرت به چنین کاری نمی کند.بچه ها یک فعالیت مدنی کاملا ناب و خالص داشتند منتها در این مناطق این فعالیتها مورد قبول حاکمیت نیست و بعضا تعقیباتی در خصوص آنها صورت می گیرد.

آخرین پرونده شان پرونده ای بود که آنها به پنج سال حبس محکوم شده بودند که با اعتراضی که ما کردیم دادگاه تجدید نظر استان اردبیل استدلالها را پذیرفت و اتهام عضویت آنها در حرکت ملی آذربایجان به عنوان یک گروه غیر قانونی را نپذیرفت و منتفی دانست و اتهام آنها را از عضویت در گروه غیر قانونی به تبلیغ علیه نظام تغییر داد و آنها را به یکسال حبس تعزیری محکوم کرد. آنها در اجرای این حبس یکساله در زندان به سر می برند که چند ماه دیگر مدت حبسشان به اتمام خواهد رسید.

تحریریه : ساوالان سسی

ویدئوی گزارش را از اینجا دانلود کنید

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed