پنج کشته و بیست و دو زخمی بدنبال درگیری در مراسم عزاداری یک فعال عرب

شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱٣٨۹ - ۱۵ می ۲۰۱۰

ساوالان سسی : در جریان درگیریهایی که روز پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۸۹ میان شرکت کنندگان در مراسم عزاداری یک فعال سیاسی عرب و نیروی انتظامی روی داد ۵ تن کشته و ۲۲ تن زخمی شدند.

بدنبال ممانعت نیروی انتطامی اهواز از برگزاری مراسم عزاداری احمد عموری فعال سیاسی عرب که اوایل هفته گذشته توسط نیروهای بسیج به قتل رسیده بود مامورین به شرکت کنندگان در مراسم عزاداری و اعضای قبیله العمور حمله کردند که در جریان این درگیری مسلحانه ۵ تن به نامهای ابراهيم عبدالرضا العموري، حيدر هادى عبدالرضا، جاسم حافظ العموري، عبدالحسين مصمص العموري، ابو دعير الحميداوي کشته و ۲۲ تن از طرفین مجروح گردیدند.

فعالین عرب احوازی می گویند احمد علی العموری فعال سیاسی عرب و از اعضای قبیله العمور در احواز که مدتی از دست نیروهای اداره اطلاعات اهواز پنهان بود، اویل هفته گذشته توسط نیروهای بسیج در منطقه "آل بو رومي"اهواز به قتل رسیده است.

به گفته این منابع نیروهای دولتی تعداد زیادی از شهروندان عرب شرکت کننده در مراسم عزاداری را بازداشت کرده اند و منطقه "آل بو رومي" اهواز فضایی نظامی به خود گرفته و صدها مامور پلیس کنترل این منطقه را به عهده گرفته اند.

لازم به توضیح است که بر اساس سنت هوسه در اعراب آنها در هنگام مراسم شادی و عزاداری سلاح حمل می کنند و ماموران امنیتی از یرگزاری مراسم عزاداری برای فعالین سیاسی عرب ممانعت می کنند.

عربها عموما در جنوب غربی ایران ساکن هستند و بر اساس اصل ۱۵ قانون اساسی ایران زبان آنها همچون زبان اتنیکهای آذربایجانی، بلوچ، کرد،و ترکمن در ایران غیر رسمی می باشد. عربها از حق تحصیل به زبان مادری و دیگر حقوق ملیشان در ایران محروم بوده و مورد تبعیضهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی ونژادپرستی قرار می گیرند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed