بازداشت و آزادی محمد فرجیان معلم آذربایجانی در پارس آباد(مغان)

پنجشنبه ٣۰ ارديبهشت ۱٣٨۹ - ۲۰ می ۲۰۱۰

ساوالان سسی : محمد فرجیان فعال مدنی آذربایجانی و معلم دبستانهای پارس آباد مغان روز چهارشنبه ۲۹ ارديبهشت ٨۹ پس از احضار به اداره اطلاعات پارس آباد(مغان)بازداشت و پس از یک روز بازداشت موقت آزاد شد.

به گفته نزدیکان فرجیان، حراست اداره آموزش و پرورش پارس آباد(مغان) روز چهارشنبه ۲۹ ارديبهشت ٨۹ ضمن فراخواندن این معلم آذربایجانی از وی خواسته بود که جهت پاسخ دادن به پاره ای سوالات به ستاد خبری اداره اطلاعات این شهر مراجعه کند. بدنبال مراجعه فرجیان به اداره اطلاعات مامورین امنیتی این معلم آذربایجانی را بازداشت و پس از یک روز بازداشت موقت او را آزاد کرده اند.

این معلم آذربایجانی روز سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۸۹ طی تماسی تلفنی از سوی ماموران اداره اطلاعات به اداره اطلاعات مغان احضار شده بود اما وی ضمن غیرقانونی خواندن احضار تلفنی از مراجعه به اداره اطلاعات امتناع نموده بود.

بازداشت این معلم آذربایجانی در حالی صورت می گیرد رامین جباری و مهندس مصطفی جمشیدی از روزنامه نگاران آذربایجانی و مهندس حافظ سردارپور، نادر عزیزی، مهناز کریمی و مهدی زینالی طی روزهای گذشته در مغان بازداشت شده بودند که از این میان مصطفی جمشیدی و مهناز کریمی پس از یک روز بازداشت موقت آزاد شده اند و بقیه بازداشت شدگان به اداره اطلاعات اردبیل منتقل شده اند.

منابع محلی احتمال می دهند بازداشت این افراد پس از پخش گسترده اعلامیه هایی در سطح شهر پارس آباد در رابطه با ۱ خرداد سالروز اعتراضات گسترده آذربایجانیها نسبت به چاپ کاریکاتور توهین آمیز در روزنامه دولتی ایران صورت گرفته باشد.

فعالین مدنی آذربایجانی هر ساله در آستانه یک خرداد با پخش اعلامیه و برگزاری تجمعات مسالمت آمیز در سطح شهرهای آذربایجان اعتراض خود به مسئله نژادپرستی در ایران را اعلام و خواهان حقوق اولیه انسانی برای آذربایجانیها همچون تدریس به زبان مادری در مدارس و رفع تبعیضات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی و سیاسی بر آذربایجانیها در ایران و دیگر خواسته های ملی خود می شوند.

با نزدیک شدن به ۱ خرداد بازداشت فعالین آذربایجانی افزایش یافته و شهرهای آذربایجان فضایی امنیتی به خود گرفته است. حکومت ایران دعوت کنندگان و شرکت کنندگان در این تجمعات را بازداشت و زندانی می کند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed