گزارش صدای آمریکا از بازداشت شش فعال آذربایجانی در مغان در گفتگو با برادر رامین جباری روزنامه نگار آذربایجانی

صدای آمریکا . برنامه خبرها و نظرها ، پنج‌شنبه ٣۰ ارديبهشت ۱٣٨۹ - ۲۰ می ۲۰۱۰رامین جباری و مصطفی جمشیدی روزنامه نگاران آذربایجانی و حافظ سردار پور، مهناز کریمی، نادر عزیزی و مهدی زینالی از فعالان فرهنگی آذربایجان ۲۷ اردیبهشت ماه در گرمی و پارس آباد مغان بازداشت شدند. بنا به گزارشها مصطفی جمشیدی و مهناز کریمی روز گذشته آزاد شدند. حمید جباری برادر رامین جباری در گفتگو با فریده رهبر در خصوص بازداشت برادرش می گوید :

رامین جباری همراه چندین فعال فرهنگی آذربایجانی از جمله مهندس سردار پور و نادر عزیزی در یکی از خیابانهای اصلی پارس آباد مغان ۲۷ اردیبهشت ۸۹ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند و ماموران پس از بازداشت این فعالین و برادرم به منزل رفته و بدون در دست داشتن حکم اقدام به تفتیش خانه و تهدید خانواده بنده کردند و کیس کامپیوتر و کتابها و سایر وسایل شخصی آنها را با خود بردند.

صدای آمریکا - آقای حمید جباری؛ برادر شما آقای رامین جباری چه نوع فعالیتهایی داشتند؟

رامین یکی از فعالان مدنی آذربایجانی است. رامین وبلاگ نویس و عضو هیات تحریریه نشریات بایرام، یاشیل مغان، ندای مغان، یارپاق و سردبیر ویژه نامه نشریه دانشجویی لاچین دانشگاه تهران و منتقد ادبی می باشد و فعالیتهایشان در راستای قانونی و در راستای احقاق حقوق مدنی آذربایجانیها می باشد.

صدای آمریکا - آیا برادرشما قبلا هم بازداشت شده بود؟

نه خیر به هیچ وجه

صدای آمریکا - آیا ماموران به خانواده نگفته اند که دلیل بازداشت برادرتان چیست؟

پدرم که دم در رفتند حکم ورود به خانه را خواستند ولی مامورین از دادن حکم امتناع کردند و وارد خانه شدند و تمام کتابها را که مجمز رسمی حکومت اسلامی ایران را داشت و کیس کامپیوتر شخصی برادرم را ضبط کردند.

صدای آمریکا - از موقعی که بازداشت شدند تماسی نگرفتند و آیا شما اطلاع دارید که کجا زندانی هستند و وضعیتشان چگونه است؟

نه خیر هیچ تماسی با ما نگرفتند و ما پس از چندین تماس مکرری که با مسئولین امنیتی شهرستان پارس آباد مغان داشتیم متوجه شدیم که در بازداشتگاه اداره اطلاعات هستند.

صدای آمریکا - شما چگونه می خواهید مسئله برادرتان را پیگیری کنید؟

پدرم با اداره اطلاعات تماس گرفته است و آنجا رفت ولی هیچ اطلاعاتی نمی دهند. در مورد اتهام وحکم و دیگر مسائل با پدرم صحبت نکردند. گفتند پسرت اینجا است و تمام.

فایل ویدئویی مصاحبه را از اینجا دانلود کنید

تحریریه : ساوالان سسی

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed