بازداشت بهبود قلیزاده فعال مدنی آذربایجانی در میاندوآب(قوشاچای)

شنبه ۱ خرداد ۱٣٨۹ - ۲۲ می ۲۰۱۰

ساوالان سسی : بهبود قلیزاده فعال مدنی آذربایجانی روز جمعه ۳۱ اردیبهشت ۸۹ توسط ماموران امنیتی در میاندوآب(قوشاچای) بازداشت شد.

ماموران امنیتی ظهر روز جمعه ۳۱ اردیبهشت ۸۹ با مراجعه به مغازه عکاسی قلیزاده درخیابان امام میاندوآب، این فعال آذربایجانی را بازداشت و اقدام به تفتیش مغازه وی نمودند و کیسهای کامپیوتر، سی دی ها و سایر وسایل شخصی او را با خود بردند.

به گفته نزدیکان خانواده قلیزاده، مسئولین امنیتی و قضایی میاندوآب(قوشاچای) از دادن پاسخ به سوالات خانواده این فعال آذربایجانی در خصوص علت بازداشت و محل نگهداری و اتهامات قلیزاده امتناع می کنند.

بهبود قلیزاده دبیر سازمان غیر دولتی یاشیل آذربایجان است که در ماههای اخیر توسط شورای تامین شهر میاندوآب(قوشاچای) با اتهام قومیت گرایی لغو مجوز شد.

دادگاه انقلاب مهاباد چندی پیش این فعال آذربایجانی را در رابطه با استفاده از نام ترکی و سمبلهای آذربایجانی در تابلو مغازه عکاسی و فعالیتهای قوم گرایانه از طریق آموزش رقص آذربایجانی در سازمان غیر دولتی یاشیل آذربایجان به دادگاه احضار نموده بود. قلیزاده پیش از این نیز در جریان تظاهرات آذربایجانیها بر علیه چاپ کاریکاتور نژادپرستانه در روزنامه دولتی ایران در سال ۸۵ بازداشت و پس از چند ماه بازداشت موقت آزاد شده بود.

بازداشت فعالین آذربایجانی با نزدیک شدن به ۱ خرداد سالروز قیام آذربایجانیها و تظاهرات گسترده در ۲۵ شهر آذربایجان در اعتراض به چاپ کاریکاتور نژادپرستانه در روزنامه دولتی ایران روند صعودی به خود گرفته است و در طی هفته های گذشته بیش از ۱۲ فعال مدنی آذربایجانی بازداشت شده اند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed