آزادی شش روزنامه نگار و فعال دانشجویی و مدنی آذربایجانی از زندان اردبیل

يکشنبه ۹ خرداد ۱٣٨۹ - ٣۰ می ۲۰۱۰

ساوالان سسی : رامین جباری روزنامه نگار، سیامک میرزایی فعال دانشجویی آذربایجانی، مهندس حافظ سردارپور، نادر عزیزی، مهدی زینالی از فعالین مدنی آذربایجانی و علیرضا لشکری معلم دبیرستانهای مشکین شهر(خیاو) که ۲۷ اردیبهشت ماه ۸۹ در شهرهای پارس آباد مغان و مشکین شهر بازداشت شده بودند پس از تحمل ۱۱ روز بازداشت موقت به قید وثیقه ۱۵ میلیون تومانی از بند ۷ زندان اردبیل آزاد شدند.

اتهام این افراد اتهام اجتماع و تبانی جهت بر هم زدن امنیت کشور از طریق دعوت مردم برای شرکت در مراسمات چهارمین سالگرد اعتراضات آذربایجانیها به چاپ کاریکاتور توهین آمیز در روزنامه دولتی ایران عنوان شده و پرونده در شعبه پنجم دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل در جریان است.

این افراد بدون در هنگام بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته ومامورین آنها را بدون در دست داشتن حکم جلب بازداشت کرده اند. دستگیر شدگان در مدت بازداشت از حق ملاقات با خانواده و وکیل محروم بوده اند.

قانون اساسی ایران در اصل ۲۷ خود حق تجمع و راهپیمایی بدون حمل سلاح را یه رسمیت شناخته است اما فعالین مدنی آذربایجانی که در تجمعات شرکت و مردم را به شرکت در مراسمات مختلف دعوت می کنند بازداشت و مورد آزار و اذیت قرار گرفته و زندانی می شوند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed