گزارش صدای آمریکا از موج جدید بازداشت فعالین آذربایجانی در آستانه یک خرداد در گفتگو با یاشار حکاک پور مسئول روابط عمومی آداپ

صدای آمریکا . برنامه خبرها و نظرها ، يکشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱٣٨۹ - ۱۶ می ۲۰۱۰تعدادی از فعالان مدنی آذربایجانی در تبریز بازداشت شده اند. یاشار حکاک پور مسئول روابط عمومی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران مقیم ترکیه در گفتگو با فریده رهبر درباره وضعیت بازداشت شدگان چنین می گوید :

در روزهای اخیر در آذربایجان و شهر تبریز حسین محمدی الوار از هواداران تیم تراکتورسازی تبریز که رور چهارده اردیبهشت بعد از اینکه با مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی تبریز تماس گرفتند و اعتراض خودشان را به توهینهای نژادپرستانه تماشاکران کرمانی در جریان یکی از مسابقات تیم فوتبال تراکتورسازی که در کرمان با تیم مس کرمان برگزار شده بود ابراز داشتند توسط مامورین امنیتی بازداشت شدند همچنین علیرضا حسین زاده و رضا عبدی دو فعال دیگر آذربایجانی روز ۲۱ اردیبهشت ۸۹ در تبریز و در مغازه آقای حسین زاده توسط مامورین امنیتی بازداشت شدند و منازل این دو نفر مورد تفتیش قرار گرفته است. در شهر صوفیان در نزدیکی تبریز هم مامورین اداره اطلاعات به منزل آیت مهرعلی بیگلو فعال با سابقه آذربایجانی رفته اند و ایشان را بعد از ضرب و شتم شدید بازداشت کردند.

صدای آمریکا - اتهام اینها چه بوده است؟ آیا توضیحی ندادند؟

مسئولین امنیتی و قضایی به خانواده های این بازداشت شدگان تا کنون هیچ اطلاعاتی نداده اند و در جواب سوالات آنها که خواهان مشخص شدن اتهام این افراد و محل نگهداری آنها هستند هیچ پاسخی به خانواده ها نمی دهند.

صدای آمریکا - این افراد چه نوع فعالیتی داشتند که دستگیر شدند؟

این افراد از فعالین آذربایجانی هستند که سالهاست در جهت احقاق حقوق آذربایجانیها و رفع تبعیضات ملی و زبانی در مورد آنها فعالیت می کنند. اینها خواهان رسمیت یافتن زبان ترکی آذربایجانی و تدریس به زبان ترکی در مدارس و دانشگاههای آذربایجان و همچنین رفع تبعیضات اقتصادی از این منطقه و رفع تبعیضات دیگری که وجود دارد هستند.

صدای آمریکا - این فعالین مدنی که اسم بردید آیا قبلا هم دستگیر شده بودند؟

بله هرساله در آستانه یک خرداد که مصادف با سالگرد تظاهرات آذربایجانیها بر علیه چاپ کاریکاتور توهین آمیز در روزنامه دولتی ایران است دستگیریها حالت صعودی پیدا می کند.

فعالین آذربایجانی معمولا در یک خرداد با برگزاری مراسمات و تجمعات اعتراض خودشان را به توهینهایی که بر علیه آذربایجانیها می شود اعلام می کنند و خواهان خواسته های انسانی و حقوق اولیه آذربایجانیها در ایران می شوند.

تضییقات در آذربایجان به همینها ختم نمی شود مثلا هیات نظارت بر تشکلهای دانشجویی دانشگاه آزاد تبریز، تشکل دانشجویی آرمان را که تنها تشکل دانشجویی دانشجویان آذربایجانی در کل دانشگاههای ایران بود را پلمپ کرد و اعضای شورای مرکزی آن از جمله آقای نوروزی دبیر این تشکل به دادسرا و دادگاه احضار شده اند.

فایل ویدئویی مصاحبه را از اینجا دانلود کنید >

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed