سازمان گزارشگران بدون مرز : «دستگیری روزنامه نگاران در ایران ادامه دارد»


دوشنبه ١٠ خرداد - در تاریخ ٤ خرداد ماه اکبر آزاد روزنامه نگار شناخته شده آذربایجانی و همکار مجلات یارپاق و وارلیق پس بارزسی منزلش و ضبط وسائل شخصی از جمله دست نوشته ها، کامپیوتر و کتاب هایش، از سوی مقامات امنیتی بازداشت و به محل نامعلومی انتقال یافت. دومین بار است که در طی دوسال گذشته این روزنامه نگار بازداشت می شود. شبانگاه چهارشنبه ٢٠ شهریور ١٣٨٧ ماموران وزارت اطلاعات با حمله به منزل یکی از فعالان جامعه مدنی در تهران بیست نفر از فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران آذربایجانی از جمله اکبر آزاد را دستگیر کرده بودند. این روزنامه نگار پس از تحمل بیش از ٥٠ روز انفرادی در زندان اوین با سپردن وثیقه آزاد شد. دلیل دستگیری این روزنامه نگار رسما اعلام نشده است.

دو روزنامه نگار دیگر آذری همچنان در زندان بسر می برند رحیم غلامی همکار روزنامه‌های محلی اردبیل از آبانماه سال گذشته در زندان اردبیل بسر می برد وی در فروردین سال ١٣٨٥ بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب اردبیل برای "تبلیغ علیه نظام" به یک سال زندان محکوم شده بود.

سعید متین پور روزنامه نگار هفته نامه يارپاق و همکار روزنامه های محلي استان آذربايجان در تاریخ ٢٠ تیرماه پس از احضار به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران بازداشت و برای طی کردن هشت سال محکومیت روانه‌ی زندان اوین شد. این روزنامه نگار در زندان اوین زندانی که از نظر جسمی در وضعیت مساعدی بسر نمی برد.

از سوی دیگر دو روزنامه نگار دیگر رامین جباری وبلاگ نویس و عضو هیات تحریریه نشریات بایرام، یاشیل مغان، ندای مغان، پارپاق و مصطفی جمشیدی روزنامه نگار و همکار بسیاری از نشریات محلی که در تاریخ ٢٧ اردیبهشت ماه بازداشت شده بودند ، در تاریخ ٢٨ اردیبهشت و ٦ خرداد با سپردن وثیقه آزاد شدند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed