گزارش صدای آمریکا از بازداشت و بی خبری از وضعیت ابراهیم رشیدی روزنامه نگار آذربایجانی

صدای آمریکا . برنامه خبرها و نظرها ، شنبه ۲۹ خرداد ۱٣٨۹ - ۱۹ ژوئن ۲۰۱۰گزارشهای فعالان حقوق بشر آذربایجانی در هفته های اخیر خبر از افزایش دستگیریها در آذربایجان می دهد.

به گزارش انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران از اواخر اردیبهشت ماه تا کنون ۴۳ تن در آذربایجان بازداشت شده اند که ۲۸ نفر از آنها به قید وثیقه از زندان آزاد شده اند. ابراهیم رشیدی روزنامه نگار، حمیده فرج زاده فعال حقوق زنان، اکبر آزاد روزنامه نگار و نویسنده قصه کودکان، حیدر کریمی روزنامه نگار و فعال سابق دانشجویی و تعدادی دیگر در بازداشت هستند. چند تن دیگر نیز از جمله حسین نصیری، رضا محرابی و حسین لطفی همچنان ماهها است بلاتکلیف در زندان به سر می برند.

ابراهیم رشیدی عضو هیات تحریریه ماهنامه بایرام و هفته نامه توقیف شده نوید آذربایجان و عضو هیات موسس و دبیر کانون فرهنگی استاد شهریار دانشگاه ارومیه و مدیر مسئول نشریه دانشجویی اولدوز به فعالیتهای فرهنگی می پرداخت.

جواد رشیدی برادر ابراهیم رشیدی در گفتگو با صدای آمریکا درباره بازداشت برادر خود می گوید :

«ابراهیم برای دوشنبه برای مهمانی شام خانه خواهرم دعوت بودند از عصر روز دوشنبه تا عصر روز سه شنبه مطلقا از وضعیت آقا ابراهیم خبر نداشتیم که عصر روز سه شنبه ابراهیم خودش زنگ زد که من را گرفته اند و من در بازداشت هستم ولی کی گرفته و توسط چه نهادی و کجا بازداشته هیچ اطلاعی از وضعیتشان نداریم. فقط خودشان گفتند پرونده ای که قرار است رسیدگی کنند شعبه پنج دادگاه عمومی و انقلاب است که باید فردا پیگیر شویم ببینیم که چی شده است.قبلا که ابراهیم چند موردی دستگیر شده بودند و زندانی شده بودند که اتهامهای جعلی که فعالیت علیه نظام و این جور چیزهاست با این اتهامات دستگیر شده بودند.»

صدای آمریکا - قبلا که بازداشت شده بودند چه زمانی بود؟

«خرداد ۸۵ گرفته بودند و حکم داده بودند که سه ماه زندانی تعزیری داشته که آن را اواخر ۸۶ سپری کردند و از آن موقع به بعد دیگه دستگیر نشده بودند. از خرداد ۸۸ تا دوشنبه گذشته که ابراهیم دستگیر شدند تو این مدت چندین بار خانه پدریمان را بدون حکم و بی مورد مورد تفتیش قرار داده اند که این عمل از سوی یک نظام و حاکمیت اصلا کار خوبی نیست.»

فایل ویدئویی مصاحبه را از اینجا دانلود کنید

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed