گزارش صدای آمریکا از بازداشت زهرا فرج زاده همسر آیت مهر علی بیگلو در گفتگو با وکیل خانواده

صدای آمریکا . برنامه خبرها و نظرها ، يکشنبه ۶ تير ۱٣٨۹ - ۲۷ ژوئن ۲۰۱۰بدنبال بازداشت آیت مهرعلی بیگلو فعال مدنی آذربایجانی که در ۲۰ خرداد ماه صورت گرفت همسر وی زهرا فرج زاده در روز ۲۹ خرداد ماه پس از حضور در دفتر بازپرسی شعبه چهارم دادسرای عمومی و انقلاب تبریز بازداشت شد.پیشتر نیز خواهر زهرا فرج زاده، کبری فرج زاده کارمند بیمارستان مطهری در چهارم خرداد ماه در ارومیه بازداشت و به زندان تبریز منتقل شده است.

روند بازداشتها در آذربایجان در ماه گذشته روند صعودی پیدا کرده است از میان ۴۴ بازداشت شده تعدادی به قید وثیقه و کفالت از زندان آزاد شده اند ولی ۱۵ تن همچنان در بازداشت به سر می برند. عباس جمالی وکیل مهرعلی بیگلو همسر زهرا فرج زاده در گفتگو با فریده رهبر درباره این بازداشتها چنین گفته است :

بنده در وهله اول پرونده آیدین خواجه ای و آیت مهرعلی بیگلو و یکی دو نفر از دوستانشان را گرفته بودیم متاسفانه پرونده چون هنوز در مرحله بازجویی است امکان مطالعه پرونده به بنده داده نشده است و حتی اجازه ملاقات موکلین هم به ما داده نشده است که در این پرونده فقط این دو نفر نیستند حدود ۱۵- ۱۶ نفر در این رابطه دستگیر شده اند ظاهر قضیه شان در رابطه با تشکیل گروه است اما چون پرونده را ندیده ام دقیقا نمی توانم محتویات پرونده چیست که در این رابطه بعد از گرفتن این افراد خانم زهرا فرج زاده را گرفته بودند که همسر آقای آیت مهرعلی بیگلو هستند بعد خواهرشان خانم کبری فرج زاده که ایشان پیگیر پرونده اینها بودند که چند روز پیش وقتی برای پیگیری پرونده خواهرش و شوهرشان همانجا شعبه چهار بازپرسی دادسرای تبریز ایشان را دستگیر می کنند و زندان می فرستند.

حدود یک ماه و نیم است که از این دستگیریها گذشته است که خانم زهرا فرج راده را حدود یک ماه و خرده ای است که گرفته اند و خانم کبری فرج زاده را حدود یک هفته الی ۱۰ روز است که دستگیر کرده اند.

صدای آمریکا - آقای مهرعلی بیگلو چه نوع فعالیتی داشته اند؟

فعالیت همه اینها در رابطه با مسئله آذربایجان و زبان ترکی بوده و کار خلاف قانون هم نمی کردند طبق اصل ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی که آزادی زبان تمام ملیتهای ایران شامل ترکی، فارسی، عربی و ... است.اینها هم خواسته شان همین بود که زبان ترکی به عنوان زبان عده کثیری از مردم ایران بشود باهاش صحبت کرد و در مدارس و دانشگاهها این زبان تدریس بشود. این خواسته اینهاست که متاسفانه این خواسته را برمی گردانند به اینکه اینها تجزیه طلبند و قصد تجزیه طلبی دارند در صورتی که قصد اینها تجزیه طلبی نیست.

صدای آمریکا - در حال حاضر شما چه اقدامی می توانید بکنید؟

من وکالتنامه آقایان آیدین خواجه ای و آیت مهرعلی بیگلو را تنظیم کرده ام و داده ام در پرونده است و قرار است در این پرونده از طرف کمسیون حقوق بشر کانون وکلای آذربایجان من به عنوان وکیل آقای بهبود قلیزاده و آقای نعیم احمدی هم تعیین شده ام که قرار است وکالت این دو تا را هم بر عهده بگیرم و دیگر همکاران هم قرار است وکالت چند تن از اینها را قبول کنند تا هر زمان که امکان دسترسی ما به پرونده را دادند برویم مطالعه کنیم و خودشان را ملاقات کنیم و برای دفاع از اینها آماده بشویم اما اینکه کی پرونده را به ما بدهند و کی بتوانیم به دادگاه برویم فعلا معلوم نیست.

صدای آمریکا - آقای جمالی در رابطه با خانم مهرعلی بیگلو که خانم فرج زاده و خواهرشان که بازداشت شده اند در رابطه با اینها چه اقدامی خواهید کرد؟

در رابطه با این دو نفر هم دو نفر از همکاران خانممان هستند که از طریق کمسیون حقوق بشر آن دو نفر را تعیین کرده ایم که آن دو نفر خانم هم خانم الهه ایزدی و یکی از همکاران دیگر هستند که وکالت این دو خانم را هم آنها قبول کنند.

فایل ویدئویی را از اینجا دانلود کنید

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed