نامه سرگشاده طاهره امامقلی مادر بهبود قلیزاده، فعال آذربایجانی به آیت الله آملی لاریجانی ریاست قوه قضائیه

ریاست محترم قوه قضائیه
جناب آیت الله آملی لاریجانی
سلام عليكم

با احترام به استحضار مي رساند اينجانب طاهره پور امامقلي 70 ساله ساكن شهر مياندوآب، پس از حدود دو ماه مراجعات و پيگيريهای مکرر به مراجع ذی صلاح جهت آگاهی از علل دستگيري بهبود قلي زاده، نهادهای مزبور به جای پاسخگويي، به تهديد جانی و ارعاب اینجانب و خانواده اقدام نموده اند. اینجانب ضمن ابراز نگرانی شدید خود، خانواده، اقوام و دوستان از وضعیت جسمانی و روانی بهبود قلی زاده لازم می دانم نکاتی را در ارتباط با نقض حقوق قانونی متهم توسط افراد و زیر مجموعه تحت ریاست جنابعالی به عرض برسانم.

فرزند اينجانب بهبود قلي زاده در صبحگاه روز 31 ارديبهشت 1389 در حال مراجعه به محل كار خود (يك واحد عكاسي و فيلمبرداري واقع در خيابان امام خميني شهر مياندوآب) مورد تعقيب لباس شخصي ها قرار گرفته و طبق اظهارات 2 تن از شاهدان در حين گشودن درب محل کار خود، بدون ارائه حکم قضایی و یا تفهیم اتهام همراه با توهین و ناسزا و جملات ركيك بازداشت شده است. ماموران لباس شخصی پس از دستگیری ایشان با به هم ریختن و تخریب محل کار ایشان اقدام به ضبط بسیاری از اموال و وسایل کاری و شخصی ایشان از جمله 9 دستگاه كامپيوتر می نمایند.

از آن تاریخ تاکنون (بیش از 50 روز) به جز دو تماس بسیار کوتاه هیچ خبری از ایشان در دست نیست. نه اطلاعات دقیقی از محل بازداشت ایشان و نه توضیحی در ارتباط با علت بازداشت و اتهام احتمالی ایشان به خانواده اش داده اند و به جای آن با تهدید خانواده ایشان و طرح مباحث واهی و تحمیل آزار و فشارهای شدید روحی و روانی، آنها را تحت شکنجه مضاعف خود قرار داده اند. نحوه برخورد نیروهای امنیتی و قضایی کشور، عدم تفهیم اتهام بعد از گذشت بیش از 50 روز از دستگیری ایشان، بی­اطلاعی از محل دقیق بازداشت و عدم پاسخگویی قاضی هاشم زاده، بازپرس پرونده در قوه ای که جنابعالی در هنگام تصدی ریاست بر آن نوید دگرگونی و تغییرات گسترده و مهم تر از همه پاسخگویی و شفافیت در روند قضایی متهمان را داده بودید، بسیار بعید و دور از انتظار بوده است. بي گمان جنابعالی بعنوان ریاست قوه قضائیه، بندها و مواد قانونی کشور را بايد نيك بدانید:

طبق مفاد ماده واحده قانون احترام به آزادي هاي مشروع و حفظ حقوق شهروندي كه سه شنبه 15/2/83 به تصويب مجلس و در تاريخ 16/2/83 به تصويب شوراي نگهبان رسيده است «كشف و تعقيب جرائم و اجراي تحقيقات و صدور قرارهاي تامين و بازداشت موقت مي بايد مبتني بر رعايت قوانين و با حكم قضايي مشخص و شفاف صورت گيرد و از اعمال هر گونه سلايق شخصي و سوءاستفاده از قدرت و با اعمال هر گونه خشونت و يا بازداشت هاي اضافي و بدون ضرورت اجتناب شود». رفتار دستگاه تحت ریاست جنابعالی با فرزند اینجانب بهبود قلي زاده، فرسنگها با آنچه در بند فوق مشخص شده است فاصله دارد و هیچ انطباقی با مفاد آن ندارد. ايشان به عنوان شهروندي بدون سابقه هيچ نوع تخلف جزايي نداشته و مورد احترام مردم محله و شهر، در چند سال اخير همواره با آزار نهادهای امنیتی روبرو بوده است و بارها به اتهام هويت طلبي و وطن پرستي دستگير و پس از چند روز يا چند هفته تبرئه شده است. بازداشت های قبلي ايشان همگی در راستای مطالبه اجرای به حق و قانونی اصول 15 و 19 قانون اساسي بوده است كه حضرتعالي و هر انسانی كه انسانيت و حقوق شهروندي را ارج مي نهد نمی تواند حقانیت آن را انکار نماید. تلاش در جهت اجرای قانون اساسی که حاصل خون هزاران شهید از خطه آذربایجان همچون باکریها، چمرانها و بابائی هاست که با نثار خون خویش آن را از گزند بیگانگان در امان نگه داشتند، نه تنها غیر قانونی نیست بلکه ارج نهادن به ایثار بی ادعای حافظان و صاحبان اصلی انقلاب است. ولی متاسفانه امروز با وجود گذشت سه دهه از انقلاب هر كسی که خواستار اجراي اصول معطل مانده قانون اساسی که اصول 15 و 19 قانون اساسي است مجرم و خطاکار شناخته می شود.

طبق ماده واحده «محاكم و دادسراها مكلف اند حق دفاع از متهمان و مشتكي عنهم را رعايت كرده و فرصت استفاده از وكيل و كارشناس را براي آنان فراهم آورند». متاسفانه در پنجاه روز گذشته نه تنها هیچ گونه تفهيم اتهامی در ارتباط بازداشت ایشان صورت نگرفته است بلکه حق برقراری تماس و ملاقات و برخورداری از وکیل نیز از ایشان دریغ شده است.

ادامه اين بند مي افزايد: «دادخواهان و اشخاص در مظان اتهام و مرتكبان جرايم و مطلعان از وقايع و كلاً در اجراي وظايف محوله و برخورد با مردم لازم است اخلاق و موازين اسلامي كاملاً مراعات شود». آیا در برخورد با فرزند اینجانب موازين اسلامي رعایت شده است؟

همانگونه که ذکر کردم کامپيوترهایی که از موسسه ايشان ضبط و به اداره اطلاعات انتقال يافته است حاوی عكسها و فيلم هاي بسیاری از مراجعان می باشد كه به صورت آرشيو در موسسه نگهداري مي شده است. این در حالی است که ماده فوق به صراحت اعلام می کند: «از دخل و تصرف ناروا در اموال و اشياء ضبطي و توقيفي متهمان اجتناب نموده و در اولين فرصت ممكن يا ضمن صدور حكم يا قرار در محاكم و دادسراها نسبت به اموال و اشياء تعيين تكليف كرده و مادام كه نسبت به آنها اتخاذ تصميم قضايي نگرديده است در حفظ و مراقبت از آنها اهتمام لازم معمول گردد و در هيچ موردي نبايد از آنها استفاده شخصي و اداري بعمل آيد». در حالی که ماموران اطلاعات در بازرسی منزل ایشان نسبت به شكستن اشياء منزل از هیچ اقدامی اباء نکرده اند. جنابعالی چگونه رفتار غیر قانونی و غیر انسانی و به دور از انسانیت ماموران قضایی را توجیه می کنید؟ چرا حق قانوني خانواده ایشان جهت ملاقات به طور مکرر نقص مي شود؟ چرا بعد از گذشت بیش از پنجاه روز از دستگیری ایشان هیچ تفهیم اتهامی صورت نگرفته است؟ مگر نه اینکه در قوانین مربوطه حداكثر ظرف 48 ساعت، باید پرونده متهم تكميل و به مراجع قضايي فرستاده شود؟ چرا بعد از این مدت طولانی، محل و نحوه نگهداري دقیق ايشان اعلام نشده است؟

جنابعالی باید بدانید که دستگيري و نحوه برخورد مأمورين با بهبود و همفكرانش، آزاد اندیشان و مخصوصا ملت آذربایجان را سخت آزرده و خشمگین نموده است. مطمئن باشید که ملت آذربايجان خاطره مبارزه و پايمردي فرزندانش را هیچ وقت فراموش نخواهد کرد. در پایان یادآور می شوم که در صورت ادامه رفتار غير انساني، غير قانوني و ناعادلانه با فرزند اینجانب و دیگر دستگيرشدگان، نسبت به طرح موضوع در سازمان هاي بين المللي اقدام خواهد شد.

طاهره پور امامقلي
19 تیر 1389

رونوشت به:
- حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی
- محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران
- دکتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی
و جهت اطلاع:
- انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذزبایجان
- انجمن دفاع از زندانیان سیاسی ایران
- کمسیون حقوق بشر اسلامی
- انجمن دفاع از زندانیان سیاسی و حقوق بشر
- انجمن مدافع حقوق اقوام تحت ستم
- سازمان دیده بان حقوق بشر

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed