نقی محمودی وکیل فعال مدنی آذربایجانی،«شکنجه یونس سلیمانی در بازداشتگاه»

اردوان روزبه / رادیو کوچه

بنابر اظهار نقی محمودی، وکیل یونس سلیمانی فعال دانشجویی آذربایجانی، وی مورد آزار و شکنجه توسط بازجویان خود در بازداشت‌گاه اداره اطلاعات تبریز قرار گرفته است. مدیر مسوول سابق نشریه دانشجویی «ایلدریریم» دانشگاه بوعلی سینا در همدان، روز بیست‌و‌هفتم خرداد‌ماه توسط اداره اطلاعات استان در شهر اردبیل بازداشت شده بود.

دبیر انجمن ادبی «بیان» پیش‌تر بارها در شهر‌های اردبیل و همدان دستگیر شده بود. بنابر اظهار خانواده وی قبل از آن توسط عوامل امنیتی مورد تهدید قرار گرفته بوده است. اینک پس از ملاقات روز چهارشنبه هفته‌ای که گذشت، خانواده‌اش اظهار می‌کنند که آثار شکنجه در وی مشهود بوده است. این فعال دانشجویی در این ملاقات به خانواده خود اظهار کرده که توسط برق به وی شوک داده شده است. هم‌چنین آن‌ها اظهار می‌کنند که به یونس سلیمانی آمپول‌‌های روان‌گردان تزریق شده است. برادر وی، یوسف سلیمانی اشاره می‌کند که: «او سه بار دچار حمله قلبی شده که در این مدت سه‌روز در بیمارستان بستری است.»

از سویی دیگر، سایر فعالان نیز گزارش می‌دهند «آیت مهرعلی بیگلو» دیگر فعال مدنی آذربایجانی که در بیست‌ام اردیبشهت ماه امسال در شهر «صوفیان» بازداشت شده بود، نیز مورد آزار در بازداشتگاه اداره اطلاعات قرار گرفته است. این در حالی است که وکیل وی عباس جمالی تاکنون پرونده وی را نتوانسته مطالعه کند و هم‌چنان در بازداشت موقت به سر می‌برد و قاضی هاشم‌زاده بازپرس این پرونده با اشاره به امنیتی بودن پرونده حاضر به اعلام اتهام وی نمی‌باشد.

نقی محمودی وکیل یونس سلیمانی در خصوص وضعیت پرونده موکلش اشاره می‌کند که وی متهم به ایجاد اخلال در امنیت ملی و فعالیت‌های براندازانه است در حالی‌که وی فقط یک فعال فرهنگی و دانشجویی بوده است.

او در مورد وضعیت جسمی موکلش ادامه می‌دهد: «چند بار سکته در زیر شوک با برق، موکلم را راهی بیمارستان کرده است. از طرفی من به قاضی پرونده توضیح داده‌ام که وی دچار بیماری هپاتیت بی و سی است و نیاز به مراقبت ویژه پزشکی دارد اما تاکنون هیچ عکس‌العملی در این مورد از سوی مراجع صورت نگرفته است.»

این وکیل در آذربایجان معتقد است بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی، نقض امنیت ملی محسوب می‌شود.

آن‌چه در ادامه می‌آید گفت‌و‌گویی است با نقی محمودی وکیل دانشجوی در بند، پیرامون آخرین وضعیت وی:

خانواده‌ی یونس سلیمانی مدیر مسوول سابق نشریه دانشجویی «ایلدریریم» اشاره کردند در ملاقاتی که در روز چهارشنبه ۳ شهریور در زندان تبریز با او داشتند، آثار ضرب و شتم و شکنجه بر روی بدن او دیدند و ذکر کردند که بر روی او تزریق آمپول روان گردان انجام شده است. دقیقن چه اتفاقی برای آقای یونس سلیمانی افتاده است؟

من این خبر را از خانواده‌ی او شنیدم و بعد از این‌که خودم مراجعه کردم و با او صحبت کردم، تایید کرد که در مدت بازداشت از نظر روانی، روحی و جسمی تحت شکنجه بوده و چندین بار به او شوک برقی وارد شده است که در دو یا سه مورد به سکته و رفتن به حالت اغما منتهی شده است. که در یک مورد او را به بیمارستان منتقل کردند. از طرفی دیگر او مبتلا به هپاتیت نوع بی و سی است و دستگاه گوارش، کبد، قلب و دستگاه تنفسی او مشکل دارد. زمانی که من وکالت‌نامه را به شعبه‌ی مربوطه تقدیم کرده بودم این موارد را به صورت اسناد پزشکی کتبی به قاضی او داده بودم و متذکر شده بودم که او چه وضعیت جسمی دارد و نیاز است که از او مراقبت پزشکی شود و داروهایش را به موقع مصرف کند و امکان سرایت بیماری او به دیگران در نظر گرفته شود. که متاسفانه در ظاهر این‌طور نبوده است.

موکل شما یونس سلیمانی متهم به چه عملی است که برای اعتراف و در بازجویی این‌طور مورد شکنجه قرار گرفته است؟

اتهاماتی که به او وارد شده تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و عضویت در گروه‌هایی است که قصدشان برهم زدن امنیت کشور است.

آیا از نظر حقوقی این مورد می‌تواند از مصادیق مبارزه باشد؟ شما در مورد یک مدیر مسوول نشریه‌ی دانشجویی صحبت می‌کنید که باید فعالیت‌های او فرهنگی باشد. آیا از نظر حقوقی و قانونی چنین فعالیت‌هایی می‌تواند مشمول فعالیت‌های براندازانه یا برهم زدن امنیت ملی محسوب شود؟

تمام فعالیت‌هایی که فعالان ملی و فرهنگی در آذربایجان داشتند جنبه‌ی مدنی و مسالمت‌آمیز داشته است و هیچ‌کدام جنبه‌ی خشونت‌آمیز، مسلحانه و تروریستی نداشته که چنین برخوردهای تند و خشنی با فعالان مدنی آذربایجان شود. به همین خاطر برخوردی که با او به عنوان مدیر مسوول یک نشریه‌ی دانشجویی که فعالیت او هم بیش‌تر در چارچوب خواست مطالبات ملی آذربایجانی‌ها بوده، صحیح نیست.

او دانشجوی ترم آخر دانشگاه بوعلی سینای همدان بود که در اثر این بازداشت و پایان سنواتشان قادر به اتمام درس خود نشد که از این نظر هم مشکل جدی برای او پیش آمده است.

همان‌طور که ابراز می‌شود یونس سلیمانی در محل بازداشت خود شکنجه شده است که مورد تایید خودش، خانواده‌اش و شما به عنوان وکیل او قرار گرفته است. آیا مرجع قانونی وجود دارد که با این حرکت‌های فراقانونی برخورد کند؟ آیا در سبقه داریم که شکایت‌های این برخوردها منجر به نتیجه شود؟

بله امکان‌پذیر است که افرادی که او را شکنجه کردند شکایت شود. اما متاسفانه افرادی که در دستگاه‌های امنیتی هستند به لحاظ هویت افراد شناخته شده‌ای نیستند به همین خاطر شکایتی که او باید انجام دهد منجر به نتیجه نخواهد شد. زیرا او باید از فرد مشخصی شکایت کند. قبلن هم در مورد «حمید والایی» در مورد این‌که او در دوران بازداشت شکنجه شده شکایتی تنظیم کردیم که قاضی مربوطه اسم آن فرد را از ما خواست. که ما هم عنوان کردیم که از او هیچ شناختی نداریم زیرا چشم‌های او بسته بوده و آن فرد هم نام خود را نگفته و بر روی لباسش هم ذکر نشده بوده است. به همین خاطر اعلام هویت آن فرد در دادگاه‌ها مورد سوال قرار می‌گیرد که اگر شکایتی هم شود فکر نمی‌کنم به نتیجه‌ای برسد.

در ضمن نام رادیوی شما که رادیوی فاسی زبانان است را عوض کنید.چون ایران کشوری است که در آن نژادهای مختلف زندگی می‌کنند و اطلاق یک رادیو صرفن برای این‌که متعلق به فارسی زبانان است، به نظر من درست نیست.

ضمن تشکر از انتقاد شما امیدوارم تمام هم‌وطنان من در هر گروه و تیره‌ای که هستند در کردستان‌، سیستان و بلوچستان، آذربایجان‌، شمال خراسان و تمام طایفه‌ها بدانند که چون رادیو به زبان فارسی است با پارسی بیان می‌شود. وگر نه متعلق به همه‌ی هم‌وطنان و انسان‌هایی است که نیاز است در مورد دموکراسی و حقوقشان صحبت شود.


فایل صوتی مصاحبه

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed