نامه اعتراض جمعی از فرهیختگان آذربایجانی و غیرفارس به فیفا

يکشنبه ۱۴ شهريور ۱٣٨۹ - ۵ سپتامبر ۲۰۱۰

تهران امروز: تعدادي از محققان، روزنامه‌نگاران، تحصيلكرده‌ها و فعالان حقوق آذربايجاني با ارسال نامه‌اي به سپ بلاتر، رئيس فدراسيون بين‌المللي فوتبال نسبت به آنچه كه تبعيض قومي در فوتبال ايران نسبت به بعضي تيم‌هاي باشگاهي ناميده‌اند اعتراض كرده و خواهان رسيدگي رئيس فيفا به اين مسئله شده‌اند.

در بخشي از اين نامه آمده است: «با ارسال اين نامه نسبت به تبعيض قومي كه در ورزشگاه‌هاي فوتبال ايران نسبت به تيم آذربايجاني تراكتورسازي و هواداران آن از سوي گروهي كه در حال گسترش است و 20 ميليون شهروند ترك‌ را هدف گرفته‌اند، اعمال مي‌شود، اعتراض كرده و اميدواريم هرچه زودتر اين موضوع از سوي فيفا مورد بررسي قرار گيرد. در ادامه به تشريح بخشي از اين اقدامات مي‌پردازيم. تيم فوتبال تراكتورسازي كه به «تيراختور» معروف است در سال 1970 تاسيس شد و با حمايت مالي كارخانه تراكتورسازي تبريز توانست هواداران زيادي را جذب كند. در طول اين مدت تيراختور در قلب و ذهن مردم تبريز جا گرفته و در هر مسابقه اين تيم هواداران زيادي راهي ورزشگاه مي‌شوند. مردم در اين مسابقات با زبان محلي و بومي (ترکی آذربايجانی) به تشويق تيم خود مي‌پردازند كه همين موضوع سبب شده تا فارسي‌زبانان با استفاده از اين شعارها زبان ترکی را مورد تمسخر قرار داده و منجر به درگيري‌هاي لفظي در ورزشگاه‌ها شوند.»

در بخش ديگري از اين نامه آمده است: «هواداران آذربايجاني در طول ماه‌هاي اخير مورد حملات تبعيض‌ آميز قومي در ورزشگاه‌هاي شهرهايي چون بوشهر، اصفهان، كرمان و تهران قرار گرفته‌اند. در ورزشگاه‌هاي فوتبال اين شهرهاي بزرگ بارها شعارهايي عليه ترك‌ها و آذري‌زبانان و تيم تراكتور شنيده شده و الفاظ ناشايست و زشتي عليه ما به كار گرفته شده است. فارسي‌زبانان در فوتبال خود را بالاتر از آذربايجانیها‌ دانسته و ما را از حق طبيعي خود محروم مي‌سازند. اين توهين‌ها و الفاظ زشت باعث ناراحتي و شكسته‌شدن روحيه هواداران تراكتوري‌سازي شده است.

يكي از بارزترين نمونه‌هاي اين رفتار در جريان ديدار دوتيم تراكتور و پيروزي(پرسپوليس سابق) كه روز 27 جولاي در ورزشگاه آزادي تهران برگزار شد، اتفاق افتاد. صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران(شبكه 3) حدود 60 دقيقه از اين مسابقه را به صورت مستقيم پخش كرد كه در جريان آن توهين‌ عليه آذري‌زبانان و ترك‌ها به خوبي شنيده مي‌شد. تمام اين الفاظ از تلويزيون پخش شد(تصاوير و اسناد در اينترنت به آساني در دسترس است و در صورت نياز ارسال خواهد شد). اين اتفاقات باعث شرم فيفا و ساير نهادهاي بين‌المللي خواهد بود. در تمامي قوانين بين‌المللي توهين به نژاد، قوم، زبان و رنگ پوست افراد محكوم است و نبايد از آنها براي تبعيض بين انسان‌ها استفاده شود.

بر اساس روند قوانين فيفا، تراكتور و هوادارانش اعتراض خود را به فدراسيون ايران ارسال كردند و برخلاف تصور آنها قرباني را تنبيه كرده و در حالي كه ميزبان(پيروزي) تنها يك جلسه از بازي خانگي محروم شده بود، تراكتورسازي از برگزاري سه ديدار خانگي در تبريز با حضور هوادارانش محروم شد. آقاي بلاتر! ما از فيفا انتظار پيگيري اين اعتراض را داريم.»

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed