گزارش صدای آمریکا از محاکمه حسین نصیری و وضعیت فعالین بازداشتی آذربایجانی در زندان تبریز در گفتگو با نقی محمودی وکیل دادگستری

صدای آمریکا . برنامه خبرها و نظرها ، جمعه ۲۶ شهريور ۱٣٨۹ - ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۰

انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی خبر از بیماری شدید یونس سلیمانی فعال دانشجویی زندانی داده است. یونس سلیمانی به همراه پانزده تن دیگر از فعالان آذربایجانی در خرداد و تیرماه گذشته بازداشت شده اند. همچنین گزارشها از جلسه رسیدگی به اتهامات حسین نصیری فعال مدنی آذربایجانی در نهم شهریور ماه در دادگاه انقلاب تبریز حکایت دارد. اتهامات وارده به حسین نصیری نشر دفترچه ای به مناسبت روز جهانی زبان مادری، انتشار کتابی با عنوان آذربایجان چپاول شده و عضویت در تشکیلات مقاومت آذربایجان که خواهان حق تعیین سرنوشت برای آذربایجانیها است عنوان شده است. حسین نصیری در فروردین ماه در جریان همایش دفاع از دریاچه ارومیه بازداشت شد.

نقی محمودی وکیل حسین نصیری و یونس سلیمانی در گفتگو با فریده رهبر از صدای آمریکا درباره وضعیت موکلین خود چنین می گوید :

در حقیقت قبلا آقای نصیری سال گذشته شش ماه حکم حبس تعزیری قطعی داشتند و قبل از اینکه این حکم قطعیت پیدا بکنه ۱۳ فروردین ماه در منطقه دریاچه ارومیه در راستای اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه و عدم توجه مسئولین به این امر دوباره دستگیر شدند و دو پرونده در این ارتباط برای ایشان، یکی در دادسرای اسکو و دیگری در دادسرای تبریز تشکیل شد که دادگاه تبریز تشکیل شد و حکم نهایی صادر شده است اما هنوز به من ابلاغ نشده ولی در مورد پرونده اسکو هنوز جلسه دادگاه تشکیل نشده است. ایشان از بابت پرونده قبلیشانن که به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند تقریبا الان نزدیک به شش ماه است که در حبس به سر می برند و به لحاظ بلاتکلیفی پرونده دیگرشان امکان آزادیشان فراهم نشده است.

صدای آمریکا - اتهاماتی که به آقای حسین نصیری زده شده،آیا خود ایشان این اتهامات را قبول دارند؟

در خصوص عضویتشان در تشکیلات دیره نیش هیچ دلیل و مدرکی در اثبات این اتهام وجود ندارد و ایشان این اتهام را به طور جدی رد کرده اند.در خصوص کتاب تالانمیش آذربایجان موکل من در مسئله انتشار، تهیه یا تالیف این نشریه هیچگونه دخالت یا مشارکتی نداشته است ولی در مورد چاپ دفترچه ای که در خصوص زبان مادری و زبان ترکی بوده آن را قبول می کنند که ایشان چاپ کرده اند.

صدای آمریکا - آقای محمودی وضعیت آقای حسین نصیری و سایر موکلین شما که در زندان تبریز هستند چگونه است؟

وضعیت نگهداری موکل من و موکلین دیگرم در زندان مرکزی تبریز متاسفانه اسف بار است. محلی که نگهداری می شود از نظر بهداشتی در زیر صفر قرار دارد و از این نظر موکلین همه شان در آنجا از نظر روحی و جسمی در عذاب و اذیت هستند.

صدای آمریکا - گفته می شود که آقای یونس سلیمانی بیمار هستند

متاسفانه وضعیت آقای یونس سلیمانی بشدت وخیم است. ایشان بلحاظ ابتلا به دو نوع بیماری هپاتیت نوع بی و سی در وضعیت جسمی و روحی وخیمی به سر می برند و همچنین دچار مشکلات تنفسی و قلبی هستند که همه این موارد را من در زمان تقدیم وکالتنامه به قاضی مربوطه نوشتم و توضیح دادم و پرونده پزشکی ایشان را هم ضمیمه کردم که متاسفانه تا بحال هیچ توجهی نشده و جا داره به لحاظ اتمام تحقیقات و با توجه به اینکه بعضی از این موکلین سه یا چهار ماه زندان بودند برای آزادی این افراد تمهید مقدمات بشود تا بیش از این در حبس نمانند و آزاد شوند.

تحریریه : ساوالان سسی

فایل ویدئویی مصاحبه را از اینجا دانلود کنید

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed