وضعیت ارومیه بعد از ناآرامیهای کمربندی خاتم الانبیاء

پنج شنبه ۱۱ شهريور ۱٣٨۹ - ۲ سپتامبر ۲۰۱۰

آینا نیوز:
شورای شهر وعده داد 5 صبح یکشنبه تقاضای اهالی حاشیه کمربندی خاتم الانبیا را اجرایی می کند

اعتراض به خلف وعده هاب مسئولین شهری، اهالی مناطق حاشیه بزرگراه خاتم الانبیاء ارومیه را تا ساعتها درگیر نیروهای انتظامی کرد.

به گزارش آینانیوز، از حوالی ساعت 17 روز شنبه تعدادی از اهالی محله های حسین آباد،وکیل آباد،علی آباد، اسلام آباد و روستای حاجی پیرلو در اعتراض به عدم اجرایی شدن خواسته های به حق شان مبنی بر ساخت زیرگذر و پل و پله برقی عابر پیاده برای تسهیل عبور و مرور دست به تجمع اعتراض آمیز زدند.

این اعتراض با دخالت پلیس ضد شورش و یگان ویژه نیروی انتظامی حوالی ساعت 20 به خشونت کشیده شد و برخی از تجمع کنندگان با پرتاب سنگ و آجرپاره به زدوخورد با نیروهای انتظامی حاضر در محل پرداختند.

ورود نیروی انتظامی به محل زمانی انجام شد که اهالی در اعتراض به عدم وجود مسیر عبور پیاده اقدام به شکستن و کندن تعدادی از جداول و موانع وسط باند سرعت این بزرگراه کردند.

پلیس برای مقابله با معترضان از ماشین های آب پاش و باتوم استفاده کرد اما بنا بر مشاهدات خبرنگار آینانیوز و گزارشهای رسیده ظاهرا هیچ شهروندی در این درگیریها آسیب جدی ندید.

محمد حضرت پور نایب رئیس شورای شهر ارومیه نیز در وسط معرکه وارد شد و در حالی که شعارهای تندی از جانب حاضرین علیه شورای شهر و شهرداری سرداده می شد با توضیحات خود معترضین را دعوت به آرامش کرد.

حضرت پور به شهروندان این منطقه قول داد که در اولین فرصت عملیات عمرانی برای احداث معابر پیاده ها آغاز می شود و برای اثبات ادعایش مردم را دعوت کر تا ساعت 5 صبح روز بعد شروع عملیات را با چشمهایشان مشاهده کنند.

گفته می شود شهرداری و شورای شهر در جریان احداث و عدم احداث زیرگذر، پل عابر پیاده و احتمالا پله برقی عابر پیاده از روی این بزرگراه که از میان یکی از پرازدحام ترین مناطق شهر ارومیه می گذرد همدیگر را به کم کاری متهم می کنند.

اهالی محله های اطراف چند روز پیش در اعتراض به اجرایی نشدن تعهدات شهرداری، بازیان را برای ادای توضیحات دعوت به مناظره حضوری در مسجد محله حسین آباد کرده بودند اما در کمال شگفتی وی معاونش را برای متقاعد کردن مردم به این جلسه گسیل داشت که همین امر نیز بر عصبانیت و ناراحتی اهالی افزوده بود.

شهرداری مدعی بود شورای شهر مصوبات و اعتبارات لازم را برای اجرای مطالبات شهروندان در اختیار مدیریت شهری نمی گذارد.

خبرنگار آینانیوز در این خصوص نظر یکی از اعضای شورای شهر را جویا شد که وی اظهار داشت: مصوبه احداث معابر گذر عابرین پیاده در محل بزرگراه خاتم الانبیا از یک سال پیش در شورای شهر به انجام رسیده و به شهرداری تکلیف شده بود که مطالعات و انجام پروژه را به سرانجام برساند.

حضرت پور ادامه داد: شهرداری نیز تا به امروز اقدام به مطالعات این پروژه ها نموده بود و کاری اجرایی تاکنون مشاهده نشده بود همین امر نیز بر شدت اعتراضات می افزود.

نایب رئیس شورای شهر ارومیه با تکذیب ادعای شهردار مبنی بر عدم وجود مصوبات قانونی برای اجرای این طرح در عین حال مردم را نیز دعوت به آرامش کرد تا در فضایی باثبات و عقلانی بتوان پروژه های عمرانی را به سرانجام رسانید.

گفتنی است در لحظه تنظیم این خبر بعنی حوالی نیمه شب شنبه وضعیت کمربندی خاتم الانبیا در حالت آرام قرار داشت و قوای پلیس کنترل اوضاع را در اختیار داشتند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed