اجرای حکم شش ماهه زندان برای سیما دیدار فعال فرهنگی آذربایجانی در تبریز

يکشنبه ۲٨ فروردين ۱٣۹۰ - ۱۷ آوريل ۲۰۱۱

ساوالان سسی: سیما دیدار فعال فرهنگی آذربایجانی در تبریز روز شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۰ بازداشت و جهت اجرای حکم شش ماهه حبس روانه زندان تبریز شد.

به گفته نزدیکان دیدار وی جهت باز پسگیری مدارک شناسایی خود به حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی صائب تبریز مراجعه نموده بود که ماموران پس از بازداشت خانم دیدار وی را به بند زنان زندان تبریز منتقل کرده اند. مامورین امنیتی چندی پیش مدارک شناسایی این فعال فرهنگی آذربایجانی را زمانی که وی برای ملاقات همسر سعید متین پور زندانی سیاسی آذربایجانی در روز جهانی زن عازم زنجان بود در مسیر تبریز به زنجان توقیف کرده بودند.

دیدار پس از شرکت در مراسم راهپیمایی خانوادگی ۱ خرداد ۸۸ که توسط اداره تربیت بدنی آذربایجانشرقی در پارک ائل گولی تبریز برگزار شده بود بازداشت و پس از یک ماه بازداشت موقت به قید وثیقه از زندان آزاد شده بود.در جریان این مراسم ورزش همگانی عده ای از شرکت کنندگان اقدام به سردادن شعار «تورک دیلینده مدرسه»(مدرسه به زبان ترکی)کرده بودند.

شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز طی حکمی در ۲۳ آبان ۸۸ سیما دیدار و همسرش علیرضا فرشی را به اتهام تبلیغ علیه نظام به یکسال حبس تعزیری محکوم کرده بود که این حکم چندی بعد در دادگاه تجدید نظر استان آذربایجانشرقی به شش ماه حبس تعزیری کاهش یافت.

سیما دیدار مدیر مسئول سابق نشریه دانشجویی یاشماف٬ شاعر آذربایجانی و نویسنده مقالاتی در نشریات محلی استان آذربایجان شرقی است. این فعال فرهنگی آذربایجانی در آزمون ورودی دوره فوق لیسانس دانشگاههای سراسری سال ۸۸ از ورود به دانشگاه محروم شده بود.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed