بیماری قلبی سعیدمتین پور در زندان: ۸ سال زندان برای تن ندادن به درخواست های بازجو

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران

عطیه طاهری، همسر سعید متین پور، فعال مدنی آذربایجان که به دلیل فعالیت های قومیتیش در ایران به ۸ سال زندان محکوم شده است، با اشاره به اینکه هنوز پس از گذشت چند سال از حکم همسرش در تعجب است در خصوص وضعیت این روزهای او در زندان اوین به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت:«خوشبختانه سعید همیشه روحی خوبی داشته و دارد. اما مشکلات جسمی دارد، ستون فقراتش مشکل دارد که امکانات بهداری زندان برای مداوای او محدود است، سه، چهار بار هم در زندان دچار حمله قلبی شده است.او قبل از زندان اصلا مشکل قلب نداشت. در آخرین مرتبه که او دچار حمله قلبی شد، مسولان زندان به ما گفتند که خودمان وقت دکتر بگیریم تا آنها او را برای معاینه بیاورند اما چون با پابند زندانی به بیرون زندان می آورند، سعید هم حاضر نشد تا با پابند در مطب پزشک حاضر نشد و به همین دلیل هنوز قلبش معاینه نشده است.»

سعید متین پور، متولد ۱۳۵۴ و تحصیلکرده رشته فلسفه در دانشگاه تهران در روزنامه و هفته نامه زنجان مطلب می نوشت و در حوزه حقوق بشری و قومی مبارزه می کرد.او در ۴ خرداد ماه ۸۶ به دلیل شرکت در سمیناری در ترکیه که در دفاع از حقوق ترک زبان ها برگزار شده بود، بازداشت شد. او در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی به اتهام ارتباط با بیگانگان و تبلیغ علیه نظام به ۸ سال حبس محکوم شد و اکنون در زندان اوین است.

عطیه طاهری در خصوص حکم سنگین همسرش گفت: « فعالیت های سعید در حوزه حقوق بشر و حقوق اقوام، بخصوص ترک ها بود چون ما خودمان ترک هستیم.او در سال ۸۶ به همراه ۱۰ نفر دیگر در سمیناری که برای دفاع حقوق اقوام ترک بود شرکت کرد اما مدتی پس از بازگشت همه آن ۱۱ نفر بازداشت شدند.عاقبت ده نفر از این پرونده تبرئه شدند و یا محکوم به یکی، دو سال حبس تعلیقی شدند.ما به شدت تعجب کردیم که چرا حکم سعید از متهمان دیگر اینقدر متفاوت است.»

همسر سعید متین پور دلیل این حکم را کینه جویی بازجوی همسرش دانست وگفت: « دقیقا نمی دانم که چرا چنین برخوردی با سعید شد.درخواست های نابجایی از سعید در دوران بازجویی شده که سعید به درخواست های بازجو تن نداده است. از او خواسته شده تا بگوید از آمریکا پول گرفته است، بارها تحت فشار بود اما زیر بار نرفت و می گفت وقتی چنین کاری نکردم چرا باید آن را بنویسم یا بگویم. من حکم سعید را نتیجه کینه بازجویش می دانم. جز کینه شخصی دلیل دیگری این حکم نمی تواند داشته باشد. اصلا با عقل جور در نمی آید که در پرونده ای با ۱۱ متهم فقط او حکم ۸ سال حبس بگیرد و بقیه تبرئه شوند.»

عطیه طاهری گفت: « راستش یکی از جدی ترین درخواست های سعید این بود که به بچه های ترک در مدرسه به زبان مادریشان تدریس شود و آنها با همین زبان صحبت کنند و بنویسند. اما به دلیل این درخواست چنین حکمی صادر برایش صادرشد.

همسر سعید متین پور در خصوص خواسته اش از فعالان حقوق بشر گفت: به اعتقاد من همه زندانیان سیاسی ایران بدون جرم زندانی شدند و امیدوارم زودتر آزاد شوند. من هیچ درخواستی ندارم. راستش پیگیری های که از سوی فعالان حقوق بشر می شود برایم دلگرم کننده است، از اینکه به افرادی که برای فعالیت های حقوق بشری و حقوق اولیه شان مبارزه می کنند توجه می شود، خوشحالم.

لینک گزارش

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed