ادامه بی اطلاعی از وضعیت بازداشتیها در اردبیل و اعتصاب غذای عباس لسانی

چهارشنبه  ٣۰ شهريور ۱٣۹۰ -  ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۱
ساوالان سسی: خانواده فعالین مدنی بازداشتی در اردبیل می گویند علیرغم اینکه نزدیک به دو هفته از دستگیری نزدیکان آنها می گذارد کماکان آنها از سرنوشت و محل نگهداری این افراد اطلاعی در دست ندارند. در این میان عباس لسانی فعال مدنی سابقه دار اردبیلی در یک تماس کوتاه تلفنی خبر از اعتصاب غذای خود داده است.
عباس لسانی، عسگر اکبرزاده، خالق اکبرزاده، علی بابایی، بابک جوانشیر، حسن کریم‌زاده، عیسی عزیزی، نصرت‌الله ولی‌زاده، رحیم غلامی، حمید قوتی، علی خیرجو و مهدی اصولی اسامی چند تن از فعالان آذربایجانی در استان اردبیل است که روز دوشنبه، ۲۱ شهریور، در تظاهرات پراکنده روز اردبیل یا قبل آن به دست ماموران امنیتی بازداشت شده‌اند.
اعتصاب غذای عباس لسانی و نگرانیها از وضعیت وی
به گفته خانواده عباس لسانی، زندانی سیاسی سابق از سال ۸۳ تا ۸۶ و فعال مدنی آذربایجانی در اردبیل، که از روز جمعه ۱٨ شهریور بازداشت شده است، او در یک تماس تلفنی دو دقیقه ای که روز پنج‌شنبه ۲۴ شهريور ۱٣۹۰ با خانواده خود داشته خبر از اعتصاب غذای خود داده است. او همچنین ابراز داشته اگر تا یک روز دیگر تکلیف اش از طرف اداره اطلاعات مشخص نگردد دست به اعتصاب خشک زده و از نوشیدن آب نیز امتنا خواهد کرد.
خانواده نامبرده که از آن روز به بعد نتوانستند هیچ اطلاعی از وضعیت آقای لسانی بدست آورند سخت نگران سلامتی او هستند. آنها در این خصوص حکومت ایران را مسئول هر اتفاق احتمالی می دانند.
بی خبری از وضعیت دیگر بازداشتیها و خطر شکنجه
از طرفی دیگر خانواده دیگر بازداشتی های از جمله خانواده های اکبر زاده، بابایی و جوانشیر که نتوانسته اند هيچ گونه اطلاعاتی از وضعيت سلامت و محل نگهداری عزیزانشان به دست آورند، نگران آن هستند که آنها در بازداشتگاه وزارت اطلاعات «تحت شکنجه و بد رفتاری» باشند.
مادر عسگر و خالق اکبرزاده، دو تن از بازداشتیها به خبرنگار ما می گويد: «عسگر را روز یک‌شنبه ۲۰ شهریور نیروهای اطلاعاتی، در پلیس راه آستارا – نمین در نزدیکی اردبیل در مسیر بازگشت از تهران دستگیر کردند.و هم اکنون در مکان نامعلومی به سر می برد.»
وی می افزاید: « تمامی تلاش های آنها برای آگاهی از محل و وضعيت نگهداری او با شکست مواجه شده است. »
به گفته خانم اکبرزاده، خالق اکبرزاده دیگر فرزند بازداشتی او نیز که به زندان مرکزی اردبیل انتقال یافته کماکان در شرایط بلاتکلیف و نامطلوبی بسر می برد. خالق که از بیماری خون رنج می برد، نیاز به مداوای پزشکی متداوم دارد.

 اما علی بابایی، فعال دانشجویی سابق آذربایجانی و بابک جوانشیر از بستگان نزدیک او دیگر بازداشتیهایی هستند که در روز دوشنبه، ۲۱ شهریور دستگیر شده و هنوز هیچ تماسی با خانواده های خود نداشته و در مکان و شرایط نامعلومی بسر می برند.
به گفته یکی از نزدیکان این دو بازداشتی؛ تمامی مراجعه خانواده نامبردگان به مراجعه فضایی و امنیتی برای آگاهی از وضعیت و اتهام آنها بی نتيجه بوده و آنها نگران آن هستند که نامبردگان تحت آزار و اذیت و شکنجه باشند.
علی بابایی، فارغ التحصیل رشته مهندسی برق قدرت از دانشگاه آزاد اردبل بوده که پيشتر نیز در جریان اعتراضات خرداد ۸۵ آذربایجان به چاپ کاریکاتور نژاد پرستانه درج شده در روزنامه دولتی ایران دستگير و برای چند ماه زندانی شده بود.
فعالان حقوق بشر آذربایجان معتقدند که، اين دستگيریهای صورت گرفته در راستای سرکوب حرکت و اعتراضات مدنی و اجتماعی است که طی یک ماه گذشته حول محور دریاچه اورمیه در شهرهای مختلف آذربایجان شکل عمومی به خود گرفته است.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed